Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 5 > Petr Kolman: Zdravý rozum u Ústavního soudu

Petr Kolman

Zdravý rozum u Ústavního soudu

V předvolebních slibech politiků, jak celostátních, tak i těch regionálních či lokálních, byl hazard – starší automaty (VHP) i videoloterijní terminály (VLT) – dávno poražen. Neznám jediného aktivního významnějšího politika či političku, kteří by řekli: Voliči, chci pro vás více kasin a více provozoven s VLT. Nicméně rovina mediální a verbálně-politická se hodně liší od reality. Projde-li se ulicemi například největšího statutárního města Brna, nestačíte se divit, herna vedle herny, kasino vedle kasina. A v jiných městech a městečkách to není lepší. V řadě obcí nemají lékařskou pohotovost (ať již zubní či klasickou všeobecnou) nebo školku, ale zato mají několik desítek heren s agresivními VLT, které vytlačují starší automaty VHP. Kdyby ještě žil komik Miloslav Šimek, asi by suše konstatoval: Je s podivem, že v některých městech ještě nemají automat v erbu.

Sedmé září se zapíše do dějin jako velice smutný den, ve kterém zahynuli tři významní čeští hokejisté. Snad to nebude znít nepatřičně, ale tento den se stalo i něco pozitivního. Ústavní soud ČR zamítl návrh Ministerstva vnitra ČR na zrušení obecně závazné vyhlášky města Františkovy Lázně k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v oblasti omezení hazardu. ÚS ČR důrazně konstatoval, že z ústavně zaručeného práva obcí na územní samosprávu vyplývá, že obce nemohou být zbaveny možnosti rozhodovat ve formě obecně závazných vyhlášek o tom, kde se mohou či nemohou na jejich území vyskytovat provozovny loterií a jiných podobných her, bez ohledu na to, jaké je jejich vnitřní technické uspořádání.

Připomeňme si, že už v červnu týž Ústavní soud v případě Chrastavy na Liberecku správně autoritativně rozhodl, že obce mohou kromě normálních automatů regulovat vyhláškami i videoloterijní terminály (VLT). Podobné vyhlášky jako Chrastava tak postupně přijímala i další rozumná města. Ústavní soud dále opět správně konstatoval, že pravomoc regulovat místní záležitosti veřejného pořádku je „územní samosprávě bytostně vlastní“. Což znamená, že tato oblast z povahy věci do sféry územní samosprávy spadá. Obce tedy nemohou být zcela zbaveny možnosti uplatňovat svou politickou vůli a podílet se na veřejnoprávní regulaci, nemá-li se stát ústavní garance práva pro územní samosprávu prázdnou proklamací.

Rodiny zničené gamblerstvím, kterých je v Česku údajně přes 60 tisíc, si asi povzdechnou, že takový judikát (či judikáty) měl(-y) přijít dřív. Nicméně lépe pozdě než vůbec.

Petr Kolman

Obsah Listů 5/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.