Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 6 > Jiří Hochman: Obsaďte Wall Street

Jiří Hochman

Obsaďte Wall Street

Letos 17. září vzniklo v New Yorku hnutí „Obsaďte Wall Street“ (Occupy Wall Street, OWS) tím, že se asi sto mladých lidí utábořilo v malém soukromém parku zvaném Zuccotti Park uprostřed té části města, kde jsou umístěny největší banky a také Newyorská burza. Během několika dnů jejich počet značně vzrostl, ale park sám je velmi malý a nepojme příliš velké množství lidí. Pak 29. září uveřejnilo hnutí své oficiální Prohlášení o okupaci, které obsahuje protest proti situaci, ve které se následkem krize z let 2007–2008 ocitlo velké množství Američanů. Podle oficiálních údajů je nyní postižených víc než 100 milionů lidí, kteří žijí v chudobě nebo na hranici chudoby. Prohlášení mimo jiné obviňuje vládu, velké korporace a finanční instituce, že „ukradly naše domy“, „otrávily naši pitnou vodu“, zničily americká ústavní práva, jako je právo zaměstnanců svobodně jednat o kolektivních smlouvách, atd. atd.

Hnutí mělo rozsáhlou odezvu nejdříve v USA a pak v jiných zemích včetně například Řecka a Španělska v Evropě, ale také ve Střední a Jižní Americe. Ukázalo se také spojení s „arabským jarem,“ zejména s Egyptem.

Hnutí důsledně trvá na svém nenásilném charakteru a důrazně se postavilo proti pokusům anarchistů, zejména v Kalifornii, napojit se na demonstrace OWS a provádět násilné útoky proti bankám a budovám korporací. Blížící se zima sama o sobě vytváří ovšem pro stanování zcela nepříznivé podmínky, ale hnutí samo už předběžně odhadlo trvání této „okupace“ na několik měsíců. Na mnoha místech už úřady také uvedly do pohybu policejní aparát s očekávaným výsledkem.

Ale hnutí se také dostalo projevů sympatií a podpory, dokonce i od bývalého viceprezidenta Al Gora. Protože OWS jednoznačně vystupuje pro úsilí zabrzdit probíhající změnu klimatu, Gore jako aktivní a neúnavný bojovník o stejnou věc je pro OWS přirozený spojenec. Také odbory – včetně CIO-AFL – se účinně postavily za OWS.

Hnutí důrazně trvá na tom, že nemá žádné vůdce a žádnou organizaci, obvyklou pro podobná hnutí. Myšlenka rozpoutání takového hnutí se přiznává kanadské neziskové organizaci Adbusters, založené v roce 1989 ve Vancouveru. Letos se k hnutí připojila také ne docela čitelná organizace hackerů (spojovaná s hnutím kolem WikiLeaks) a mnohé svědčí o tom, že myšlenky západního studentského hnutí odporu z roku 1968 zdaleka nezanikly. OWS zavedlo každodenní „plenární“ schůzi, na které přítomní schvalují agendu příštího dne – projev přímé demokracie.

Ačkoli je obsah protestu tohoto protestního hnutí zřetelně antikapitalistický, jazyk jeho dokumentů se obratně vyhýbá ztotožnění s jakoukoli ideologií. Jeden novinář v tom dokonce vidí recesi a dadaismus.

O potenciální síle tohoto hnutí, i přes policejní převahu v různých městech, se nedá pochybovat. Je čitelná už v jeho hlavním heslu, „Jsme 99 procent“, které vyjadřuje statistickou skutečnost, že jedno procento Američanů má větší příjem i majetek než 150 milionů jiných Američanů. Odhaduje se také vliv tohoto hnutí na volby v listopadu 2012. Na několika demonstracích nesli stoupenci hnutí nápis „Budeme volit“ – což je hlavně varování pro politiky obou stran.

Jiří Hochman (1926–2012) byl významný československý novinář, od 70 let žil v USA na Floridě.

Obsah Listů 6/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.