Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 1 > Tomáš Kolich: Folvark

Tomáš Kolich

Folvark

Čtvrť Třince, která vznikla na přelomu 19. a 20. století jako sídliště pro zaměstnance železáren. Dnes jí obyvatelé města projíždějí cestou do nemocnice, často však nic netuší o její existenci. Fotograf v ní nachází jakousi metaforu ztraceného ráje. Lidé ve Folvarku žijí skoro stejně jako před sto lety, bez plynu či tekoucí vody, ale klidně a spokojeně. „Alej stoletých kaštanů s asfaltovou cestou je koridorem moderní civilizace, přes enklávu z předminulého století. Alej je hranicí mezi spěchem, ambicemi, kariérou, úspěchem, pozlátkem a pózou a obyvateli žijícími přítomností, s poklidně plynoucím životem, elementárními životními potřebami, spontánním žalem, radostí, sounáležitostí a prožíváním každého dne se vším, co k němu patří. Prázdnota a přetvářka zde nemají místo. Pověst je největší devizou. Slovo platí a pěst je tvrdá. Nikdo si na nic nehraje,“ praví Tomáš Kolich.

Jak jste Folvark objevil vy, jak se stal jedním z vašich stěžejních témat?

Navštívil jsem tam jednoho klienta – mou profesí je služba imobilním lidem – a ta čtvrť v městské části jménem Sosna mne hned okouzlila.

Jiní fotografové hledají a nacházejí magická místa za polárním kruhem nebo v Amazonii, vy jste měl štěstí, že jste je objevil v kraji, kde žijete...

Má to výhodu, že tam mohu pobývat častěji než třeba párkrát za rok. Potřebuji dané prostředí dobře poznat a taky získat důvěru lidí. To se mi ve Folvarku podařilo.

Je ten cyklus pro vás uzavřený? A bude ve Folvarku pořád co fotografovat – jaká je vlastně jeho budoucnost?

Jezdím tam pořád, i když už ne tak často. Nyní mám třiačtyřicet velkoformátových snímků připravených na případnou knihu – seženou-li se peníze. Co se budoucnosti Folvarku týče, chystá se jeho takzvaná revitalizace. Věřím jen, že to neskončí tak smutně jako kdysi v Mostě nebo Havířově.

Fotografie z Havířova jsou vaším druhým velkým tématem, od těch třineckých se tedy liší?

Ano, podstatně. Nejsou příjemné, idylické, ale neveselé a kritické.

Slýcháme, že budoucnost fotografie je v barvách a stálém technickém zdokonalování. Vy fotografujete černobíle, zvětšujete postaru ve fotokomoře. Je v tom nějaký vzdor době?

Vůbec ne, v poslední době zájem o klasickou černobílou fotografii k mé radosti roste, u nás i ve světě. Je to tedy přímo trend.

Co máte v plánu po Folvarku a Havířově?

Nevím, určitě chci pokračovat v sociálním dokumentu, ale věnoval bych se rád i dokumentu subjektivnímu. A taky panoramatickým snímkům krajiny.

-tt-

Adam Hiltawsky

Adam Hiltawsky

Adam Hiltawsky

Adam Hiltawsky

Adam Hiltawsky

Tomáš Kolich (1973 v Karviné) žije v Havířově. Jeho profesí je projektování bezbariérových přístupů pro zdravotně postižené. Absolvoval lidovou konzervatoř v Ostravě, obor výtvarná fotografie (2004) a Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě (2009). Jako fotograf navazuje na českou tradici sociálního dokumentu, představovanou např. Jindřichem Štreitem nebo Viktorem Kolářem. Snímky z cyklů Lidé v Havířově a Folvark vystavoval samostatně v Českých Budějovicích, Hodoníně, Ostravě a Třinci.

Obsah Listů 1/2012
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.