Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 2 > Petr Kolman: (P)ACTA sunt servanda?

Petr Kolman

(P)ACTA sunt servanda?

Kolem obchodní dohody proti padělatelství, nyní více než známé pod zkratkou ACTA, panuje zbytečná mediální panika až hysterie. A jak tomu bývá i v jiných případech, hysterie plyne z částečné či celkové neznalosti věci. Pro mnohé čtenáře kriticky naladěné proti ACTA teď možná přijde neuvěřitelná zpráva, ale více než 90 procent obsahu dohody ACTA má již nyní Česko v právním řádu implementováno. Hodně z ACTA je obsaženo například v dnešním českém autorském zákonu, který platí již od roku 2000. Ale třeba i v zákonu o ochraně práv k odrůdám rostlin, který asi není častou bylinou v  notebookovém podpalubí pirátských lodí.

Lidé blázní z toho, že se jim prý budou moci na hranicích kontrolovat jejich notebooky, zda tam nemají Slunce, seno a pár facek stažené zdarma (sice ne protiprávně, ale určitě neeticky). Dohoda ACTA přitom uvádí, že cestující nebudou podléhat kontrolám, bude-li mít zboží, které porušuje pravidla, nekomerční charakter a nepůjde o součást rozsáhlého nezákonného obchodu. ACTA tedy žádnou povinnost kontrolovat obsah telefonů, IPadů, notebooků nebo mp3 přehrávačů nezavádí. Je to smyšlenka kolující virtuálním světem.

Pokročilejší odpůrci ACTA, tvářící se, že jim jde o dobro světa (a možná mezi nimi skutečně takoví idealisté jsou) mj. tvrdí, že ACTA chudým zemím znemožní nákup levných léků. Opět jde o pověru. ACTA neobsahuje žádná ustanovení, která by mohla mít přímý nebo nepřímý dopad na zákonný obchod s generickými léčivy. Což mj. konstatovala i Evropská komise. Většina českých médií 23. 2. 2012 přinesla zprávu, že organizace Lékaři bez hranic se obává, že mezinárodní dohoda proti padělatelství může mít na výrobu levnějších variant léčiv, které používají k léčbě v rozvojových zemích, negativní dopad. Této organizace si velmi vážím, ale v otázce ACTA se mýlí.

Před časem jsem nechtěně v tramvaji vyslechl rozhovor dvou rozhořčených (asi dvacetiletých) lidí: Nechápu, proč bych měl za hudbu nebo filmy stažené z internetu platit, když už musím koukat na tu reklamu nadnárodních korporací. To mám jako platit dvakrát? Pokud by někdo byl nucen platit někomu za něco dvakrát, byl by to určitě problém, ale to není zmíněný případ. Jaký dvojitý příjem má autor z toho, že někdo umístí jeho dílo (bez jeho svolení!) na web typu Megaupload? On z toho nemá příjem žádný, natož dvojitý.

Skutečným důvodem zájmu většiny lidí o ACTA, nejen v ČR, je obava, že přijdou o možnost zdarma a pohodlně stahovat e-knihy, hudbu, software či filmy, jak to zatím nešlo nikdy v historii. Řeči o boji za záchranu svobody jsou zástěrka. „Stahovači“ a „sdíleči“ však mohou být v klidu, na jejich právním postavení ACTA nic zásadního nemění.

Petr Kolman

Obsah Listů 3/2012
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.