Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 2 > Rafał Zieliński: Pro tebe není na YouTube místo

Rafał Zieliński

Pro tebe není na YouTube místo

„Grażyna Żarko, katolický hlas v internetu“ – krátké filmy s tímto heslem budily donedávna v síti nenávist. Teď se uživatelé internetu stydí.

„Jsem Učitelka. Rozhodla jsem se založit videoblog v internetu, protože už mám dost nekulturních lidí, kteří mají vysokou návštěvnost a způsobují, že se za ně celá Katolická stránka mé Vlasti stydí. (...) Milí, spojujme se v pravdě! Založme svoji společnou frontu proti lži, hulvátství a pokrytectví. Bůh, Čest a Vlast!“ (s takovým pravopisem) – to je úvodní slovo k videoblogu Grażyny Żarkové, ve kterém komentuje stereotypy týkající se školy, církve nebo celebrit.

Ve třinácti krátkých filmech umístěných na YouTube Grażyna Żarková prozrazovala své názory: „Mezi přímé metody zařazujeme odstraňování známých z Facebooku, modlitbu růžence, klečení na hrachu,“ tak hovořila o způsobech výchovy mládeže. „Kdo to kdy viděl, aby se mládež takhle oblékala do školy? (...) Holky: líčení, umělé nehty, mobily, umělé řasy (...) Štábní kultura musí být!“ „Odstranili jedno moje pokračování z YouTube!“ stěžovala si v dalším pokračování. „Gejové, lesby a feministky mě chtějí zničit, to je zásluha levičáctví! (...) Tusk a jeho nohsledi se chovají takhle, aby zničili katolíky.“ „Všimli jste si, jak jsou ženy z té skupiny oblečené? (...) To mi připomíná nějakou sektu!“ – tohle je o paních ze skupiny Jarzębina, té, co nazpívala Koko Euro spoko (skupina z východního Polska, pop-folklorní estrádní píseň pro Euro 2012; red.).

Grażyniny filmy měly něco přes minutu, první vyvěsila před dvěma měsíci. Dočkaly se víc než dvou milionů návštěv. A 75 tisíc komentářů.

„Z... tě mrcho“, „tos... po...“, ,„kdo je pro aby se ta tlustá kurva vi... pracku nahoru“, „Vy... si dršku satanistko“, „Na to se nemůžu... kde bidlí?! Já jí tak... že se po...“ (s takovým pravopisem). Někteří z uživatelů YouTube dokonce vyvěsili filmy, na kterých přímo na kameru blogerku proklínali, vyhrožovali jí smrtí, močili na její fotografii.

Jeden ze známějších uživatelů sítě Patryk „Rojov13“ Rojewski nahrál film, na kterém v počítačové hře zabije animovanou Grażynu. „Pro tebe není na YouTube místo,“ slyšíme v pozadí.

Jiný uživatel jí vyhrožuje a ukazuje krumpáč, kterým má v úmyslu blogerce vysvětlit, kde je její místo. V tomto okamžiku Grażyna Żarková, o níž se už vyjadřoval i Kuba Wojewódzki (populární novinář, hudebník, fejetonista; red.), pozastavila činnost.

A tehdy se ukázalo, že – všechno byla mystifikace. Jejím závěrem měl být dokumentární film o agresi v síti.

Tvůrci Baśky se bojí o Gražynu

Akci vymysleli filmový producent Grzegorz Cholewa a Bartłomiej Szkop, scénárista a režisér. Oba pracují v posledních pěti letech hlavně v internetu. Natáčeli seriály, vedly reklamní a volební kampaně, videoblogy. Stvořili mimo jiné internetovou celebritu Barbaru Kwarcovou (film, na kterém se vydává za Wojciecha Jaruzelského a vyhlašuje výjimečný stav, měl přes 20 milionů návštěv, ukazovala ho dokonce arabská televize Al-Džazíra).

„Odedávna sledujeme, že v síti lidé ztrácejí odstup od reality, všechno polknou, je jedno, do jak tlustých závorek to dáš,“ říká Grzesek. „Kontroverzní témata budí moře negativních emocí. Když byla u Basky politika a vymítání ďábla, sledovanost rostla, a i když ji lidi spíš mají rádi, už tam jsme viděli, čeho jsou schopni. V té provokaci jsme vědomě přeháněli, abychom ukázali, jak snadné je manipulovat lidmi v síti. Chtěli jsme taky upozornit na problém slovních výhrůžek a na špatně chápanou svobodu projevu v internetu.“

Do role Grażyny vybrali učitelku v důchodu Annu Lisakovou z Vratislavi, našli ji v agentuře, která najímá statisty do televize. Než projekt zahájili, varovali ji, že to, co řekne, nebude populární. Ale takovou nenávist neočekávali: „,Grażyna' neurážela, vyjadřovala názory, a pokud odpovídala, nebyla to hanlivá slova,“ říká Bartek. „Jejím jménem jsem na nadávky odepisoval třeba: „To se nesluší, vždyť to někdo čte.“ Jako odpověď se mi dostalo „ty pi... padej... z YouTube.“

Když pozvala Grażyna uživatele internetu k rozhovoru na Gadu-Gadu, zájemců bylo tolik, že zkolaboval server. „Dobrý den. Chci něco sdělit: ty kur... jeb..., vypadni... ze sítě, nebo tě zmr... jak tě potkám.“ „Jenom takovéto zprávy jsme přijali, přišlo jich tehdy najednou přes deset tisíc,“ říká Bartek.

Akce měla trvat několik měsíců. „Ale uživatelé sítě nám dodali materiál k našemu filmu mnohem rychleji,“ říká Grzesek. „Agresivita nakonec dosáhla takových dimenzí, že jsme se začali bát o bezpečnost paní Anny. To rozhodlo o konci ,Grażyny'.“

>Svobodný internet není svobodný

K překvapení režisérů i herečky přešli po zveřejnění posledního filmu, který odhalil celou provokaci, uživatelé sítě na druhou stranu barikády. Pod filmy se objevily komentáře: „Paní Anko, zasloužila byste si Oskara.“, „Bravo! Ukázala jste, jak mnoho hlouposti a agresivity je v síti.“, „Blahopřeji k odvaze!“, „Skvělý nápad, skvělý projekt, paní Anka/Grażyna je úžasná.“ Přišly také tisíce mailů s omluvami. „Hateři“ projevovali zkroušenost tam, kde ještě nedávno spílali, ti, kteří nahráli filmy s výhrůžkami, teď vyvěšovali nové, s omluvami.

„Řeknu to bez obalu: je mi to trapné a hloupé, že jsem přispěl k té nenávisti. Je mi hanba,“ hlásá do kamery Rojov13. „Jsem rád, že vznikl tenhle projekt, zamyslíme se nad tím a ukáže nám, že ta beztrestnost a anonymita v internetu jsou ve skutečnosti smutné záležitosti. Byli jsme perfektně zmanipulovaní, ale to nás neomlouvá. Je mně to prostě trapné a omlouvám se,“ říká se zarosenýma očima.

Mezi maily byla také prohlášení, že nadávky by nepadly, kdyby jejich autoři věděli, že paní Anka je herečka: „Ale kdyby byla Grażyna skutečná, tak by ji uráželi dosud?“ ptají se Grzegorz a Bartek. „V síti se jim popletl reál s virtuálem. Ani nevědí, koho urazili: Grażynu, nebo paní Anku? Omlouvají se za své chování, ale teprve když jsme jim v závěrečném filmu ukázali, s jakým zděšením a slzami na ně reaguje paní Anna. Ale vždyť na druhé straně monitoru je vždycky nějaký živý člověk,“ říkají.

Autoři se domnívají, že díky provokaci ukázali to, co chtěli ukázat: „Je strašně snadné s lidmi v síti manipulovat. Bohužel kdykoliv to může udělat nějaký vyšinutý politik nebo firmy, které nám prodávají podfuky. A nejlíp se kliká na něco, co vyvolává agresi, takže je hrůza pomyslet, co mohou udělat uživatelé bažící po prachách,“ říkají. „Protože návštěvnost jsou prachy. My jsme neodblokovali pásmo pro reklamy a YouTube je tam nemohlo umísťovat, takže jsme nevydělávali. Ale uživatelé si toho nevšimli a pod filmy byla spousta zuřivých komentářů o penězích, jaké prý Grażyna vydělala na svých názorech.“

Mezi jejich autory byli taky ti, kteří vydělávají na svých filmech. „My jste totiž měli výsledek, o jakém se jim nesnilo.“

Po odhalení provokace jsme dostávali nabídky na odkoupení superpopulárního kanálu Grażyny Żarkové. „Samozřejmě jsme odmítli. Můžeme to nanejvýš zadarmo předat k nějakým osvětovým účelům,“ prohlašují.

Ukázalo se taky, že radikální Grażyna je vetřelec ve virtuálním světě ovládaném mládeží, přičemž její názory, které hlásala, se nehodí k heslu „svobodný internet“. „Svobodný internet, to jsou prázdná slova,“ říká Bartek. „Všude jsou ti, kteří si vyhrazují právo rozhodovat o jiných. V síti se k tomu přidává žumpa v diskusích, zdánlivá anonymita, která poskytuje pocit beztrestnosti a nekontrolovatelnosti.

Krutí? Dobří?

„To je hrozné, nevěděla jsem, že je v tom světě tolik agrese,“ říká paní Anna.

Dřív vůbec neměla s internetem kontakt. „Někdy jsme z legrace se synem nebo s dcerou sledovali Basčin blog nebo jiné věci, ale sama neumím obsluhovat počítač,“ přiznává. Nikdy se taky nesetkala s takovou agresivitou ve skutečnosti: „Jsem už sedm let v důchodu, předtím jsem pracovala čtyřicet let v mateřské školce, s dětmi. Měla jsem tu práci moc ráda. Děti zlobí, ale to jsou jednotlivé případy. A tady jsou mladí lidé beztrestní, dovolují si mnohem víc. Hrát Grażynu pro mě bylo těžké, protože doopravdy jsem její opak: jsem tolerantní, zbožňuji děti a ony mě vždycky měly rády. Snad proto jsem to tak prožívala,“ říká.

Ze začátku považovala celou akci za zábavu, ale vážně se vyděsila, když viděla stále agresivnější reakce na filmech v síti. „Je potěšující, že teď ke mně mladí přistupují na ulici i blahopřejí mi k odvaze,“ říká.

Na portálu Indiegogo.com někdo dokonce podnítil sbírku peněz na rekreaci pro ni: „Chceme, aby měli polští uživatelé internetu možnost poskytnout paní Anně satisfakci za celé týdny četby vulgárních komentářů o ní, sledování desítek filmů plných nenávisti a pocitu, že se může cítit osobně ohrožená, když vyšla z domu na ulici. Chceme pozvat paní Annu na prázdniny! (...) Ať internet ukáže, že dovede dělat dobré a skvělé věci. Tvůrci v blogu Grażyny Żarkové působivě předvedli, že polští uživatelé internetu dovedou být krutí, přímo nelítostní. Teď je čas, abychom ukázali světlou stránku sítě! Nedovolme, aby si paní Anna zapamatovala internet jako nepřátelské a nevlídné místo!“

YouTube bude kontrolovat?

Provokace obnažila také jiný závažný problém. Co dělat, když v síti najdeme obsah porušující zákon a urážlivý? Nejjednodušší je informovat správce servisu, na YouTube se to dělá pomocí tlačítka „Nahlásit jako nevhodné“.

„Víme, že v mnoha desítkách případů uživatelé oznamovali prohřešky v našich filmech, ale neměli jsme ze strany You Tube žádnou reakci,“ říkají Bartek a Grześek.

Představitelé kanálu YouTube se s nimi skontaktovali teprve po zveřejnění provokace. „Řekli mimo jiné, že smlouva o reklamě uzavíraná s tvůrci filmů má mnoho omezení a kvůli tomu nelze například hlásat násilí. Kde se tedy berou v síti všechny ty filmy s výhrůžkami? Lidé z YouTube se ještě víc podivili, když se ukázalo, že autoři těchto výhrůžek s nimi mají uzavřené právě takové smlouvy. Slibovali, že se na to podívají,“ říkají Bartek a Grześek. A to je podle nich snad největší zisk z této akce – aspoň částečná kontrola toho, co se děje v síti.

„Cítím, že jsme udělali něco důležitého,“ dodává paní Anka. Nemá v úmyslu se síti vyhýbat, naopak. „Chci se naučit zacházet s počítačem a využívat internet,“ říká. „To je opravdu skvělá věc.“

Všechny filmy z onoho cyklu lze sledovat zde

Gazeta Wyborcza, 26. 7. 2012.

Rafał Zieliński (1975) je vratislavský hudební novinář, stálý spolupracovník vratislavské redakce deníku Gazeta Wyborcza.

Obsah Listů 4/2012
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.