Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 2 > Dagmar Vaněčková: Všední postřehy

Dagmar Vaněčková

Všední postřehy

„Devět,“ vyštěkla úřednice za přepážkou. Kamsi za sebe hodila můj dopis dceři do Vídně. Podala jsem chybějících devět korun a odplížila se v hanbě, že za víc než jednu číslovku nestojím. Myslím si, že trnitá bude cesta našinců tam, kam by rádi. Anebo se snad vzývaná Evropa mezitím přizpůsobí zdejším mravům? I to je možné. Ouvej, i ve Vídni vzduch ztěžkl vlivem nenálady, ale také přibývajících žebráků. Skoro všude se povalují zbytky jídel, plechovky od nápojů, nedopalky neboli číky (Tschiks), o psích hovínkách ani nemluvě. Přibývá nerudnosti mladých vůči starým. Copak se v médiích málo připomíná, že se prodlužuje věk? Vymoženosti medicíny oddalují smrt, a tím prodlužují slasti penzistům v tančírnách, na plážích... Nápadně i nenápadně se poznamenává, že starci a stařeny parazitují na úkor dalších generací.

Což o to. Existují stále i nápadné rozdíly. V rakouských bankách a na poštovních úřadech zaměstnanci přijímají zákazníky vstoje. Zásadně. Také v recepcích. U nás zákazník není pán. A to ani v ministerském penzionu. Recepční si dá jaksepatří na čas, než dovolí vstup hostům. Ti pokorně stojí za dveřmi a trpělivě mačkají zvonek. A pak? Slečinka ani nezvedne hlavinku od počítače. Sedí jako přimražená. U pokladny v české Bille jsem si dovolila poznamenat, že už řadu dní není v nabídce čerstvá směs polévkové zeleniny, v rakouských pobočkách běžná. No jo, ale v Rakousku se v neděli nepracuje, a my jedem celý týden od rána do večera! – Navrhovat změny, protestovat se asi zaměstnanci takzvaných řetězců neodvažují.

Ptát se, proč už nenabízejí pečivo od pekaře z Tábora a medy od českých včelařů, by bylo zbytečné. Buďme rádi, tu i onde, že máme co a za co nakupovat. Nespokojenost dávejme hlasitě najevo.

*

„Za padesát!“ vykřikl výrostek a strčil trafikantce pod nos bonboniérku. Zírala jsem v úžasu, ona však otráveně a rezolutně kluka odbyla: „Nechci.“ A podomní obchodníček letěl nabízet čokoládu Mercy do čistírny, do květinářství, dokud tu svou padesátikorunu nedostane. Třebas zboží ukradl, když má tak naspěch. Trafikantka mi podala časopis a unaveně dodala: „To je každou chvíli. Někdy s voňavkou, i se zlatým prstenem.“

„Mercy beaucoup,“ učila vzácná přítelkyně Madlén hned v první lekci francouzštiny moje dcerky. Už je to pár let, kdy zemřela těsně před devadesátkou. Noblesní dáma, s pamětí pro lepší i horší časy. Ale co by řekla těm dnešním móresům? Vždy se obklopovala mladými lidmi a mládla s nimi. Jistě by i dnes nalezla dostatek lidí dobrých, slušných, s úctou ke stáří. Není to však hlavní proud, mainstream. Podléhající heslu, že čas jsou peníze.

Dagmar Vaněčková

Obsah Listů 4/2012
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.