Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Kdy se historie opakuje?

Antonín Rašek

Kdy se historie opakuje?

Vyprávělo se, že prezident Václav Klaus, aby potrápil premiéra Petra Nečase, váhá nad rozhodnutím, zda mu znovu nevrátit k projednávání Zlatou bulu sicilskou. V půtkách kolem daňové a důchodové reformy sahají totiž politici neobvykle často ke srovnávání s minulostí. Nečas třeba přirovnal Klausovy argumenty odmítající důchodovou reformu k argumentaci komunistů...

Zahrávat si s historickými srovnáními není nejchytřejší. Lze narazit na nepříjemné analogie. Klasik sice kdysi napsal, že historie se takříkajíc opakuje dvakrát – jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, ale můžeme se dožít i série frašek. Třeba že většina polistopadových vlád se ustavovala za pomoci nejspíš dobře honorovaných přeběhlíků, ale s jejich přispěním i padala.

Nejhorší variantou je, když se historie opakuje jako tragédie. Nebo by se tak mohla opakovat. V minulém století jsme dvakrát ztratili svobodu a dvakrát byli okupováni. A teď se objevují analogie o některých shodách současnosti s druhou polovinou čtyřicátých let. Pamětníkům dnešní tuneláři, zrození kuponovou privatizací a následovaní korupčníky, až příliš připomínají šmelináře. Takže nebylo zatěžko si mezi lidmi získat popularitu, jak se to podařilo ministrovi vnitřního obchodu Alexeji Čepičkovi jednáním shodným s aforismem Šmelil Prokop, šmelil Čáp, Čepička jim na to šláp'. Nebo pod heslem Republice více práce, to je naše agitace získat i důvěru.

Asi už málokdo pamatuje, že podnětem k únorové vládní krizi roku 1948 bylo odvolání šesti vysokých policejních důstojníků. Může to připomínat nepřesvědčivé okolnosti odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho za pomoci Generální inspekce bezpečnostních sborů? I tenkrát byli lidé pobouřeni, jak policie zametala kauzy pod koberec a soudy vyhlašovaly nespravedlivé rozsudky. A těžko interpretovat v kontrastu s aktuální metanolovou aférou, že prezident Edvard Beneš v době nejhlubší politické krize v novoročním projevu 1. ledna 1948 hovořil – o boji proti alkoholismu. V analogických příkladech je možné pokračovat. Tenkrát v prvních poúnorových volbách získala Národní fronta 87 % voličů. Tehdy už se sice projevoval strach, ale většina lidí změny podporovala, než se jim začaly otevírat oči.

Vyvozuje-li někdo z analogií podobná vyústění, předně by měl uvážit, že žijící generace mají špatné zkušenosti s totalitou jak zprava, tak s autoritativním vládnutím zleva. Po téměř sedmi desítkách poválečných let také už mají co ztratit. Cítí, co bez obalu říká král Kreont své dceři Antigoně ve stejnojmenné Anouilhově hře: Po každé revoluci chybí na stole chleba.

Pokud se nám tedy mnohé nelíbí, jako že ano a hodně, zbývá jen demokratická cesta. Ta je zřejmě těžší. Nesmíme předně zůstat jen u konstatování, co jsme slyšeli v premiéře Mafiánské opery z pódia pražského Paláce Akropolis: „V týhle zemi jsou jen dva typy lidí: ovce a ti, co ovce holej.“

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2012
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.