Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 2 > Jiří Němec: Amnestie a soudce Berka

Jiří Němec

Amnestie a soudce Berka

Na základě amnestie bylo soudem (nepravomocně) rozhodnuto o zastavení trestního stíhání soudce Berky. Případ se tak stal příčinou útoků na amnestii. Možná právem... Předtím, loni v srpnu, však Vrchní soud rozsudek v kauze tzv. konkursní mafie zrušil v plném rozsahu a věc vrátil k novému projednání první soudní instanci. V ČR je dvojinstanční soudní řízení, které zaručuje, že proti každému prvoinstančnímu rozsudku je přípustné odvolání. A tak se nabízí otázka: Byla proti zmíněným prvoinstančním rozsudkům, kterými byly soudcem Berkou vyhlášeny konkursy na různé firmy a které pak realizoval třeba konkursní správce Thonat a spol., podána odvolání, a pakliže ano (jak předpokládám), rozhodl o nich nadřízený vrchní soud? Kolik takových rozsudků, které se z pohledu trestního soudního řízení zdají nezákonné a podvodné, odvolací soud zrušil, a kolik naopak potvrdil a odvolání zamítl? A když zamítl, nepotvrdil tím, že vyhlášení konkursu bylo asi zákonné a v pořádku?

Bylo by přece strašné, kdyby jediný soudce mohl definitivně rozhodovat o vyhlášení konkursu na tu či onu firmu a možná ji poškodit či dokonce zlikvidovat, a náš soudní systém by se neuměl bránit. Jak se dvojinstančnost naplnila právě v kauze soudce Berky a spol.? Proč odvolací soudy ony údajně nezákonné rozsudky v odvolacím řízení nezrušily?

I proti rozsudku odvolacího soudu existuje obrana: dovolání, k Nejvyššímu soudu. Soudní systém je nesporně nastaven dobře. Proč však, zdá se, selhal, zrovna v těchto a také jiných obdobných kauzách? Anebo ne a všechno bylo a je v pořádku a kauza vlastně neexistuje? Tak by se i mohlo zdát po zrušujícím rozsudku Vrchního soudu. Definitivní odpověď ve formě pravomocného meritorního rozsudku se už asi kvůli amnestii nedovíme. Leda že by se o to začalo zajímat ministerstvo spravedlnosti, třeba i v souvislosti s navrácením – nenavrácením soudce Berky do taláru. Nebo že by soudce Berka amnestii odmítl...

Jiří Němec

Obsah Listů 2/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.