Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 4 > Marcela Hutarová: Noblesa v nemilosti?

Marcela Hutarová

Noblesa v nemilosti?

Výraz noblesa či noblesnost zní pro mnohé nepřijatelně, i když jinými slovy jde o slušnost, důstojnost a také taktnost v chování a vyjadřování. Tyto vlastnosti byly v minulých dobách přičítány zejména šlechtě a později vyšším společenským vrstvám. Spisovatel a publicista Zdeněk Mahler se ve svých úvahách často zmiňuje o plebejství české společnosti, kterou poznamenaly historické události, jako byl exodus české šlechty po Bílé hoře a opakovaná emigrace inteligence v minulém století. K tomu je ovšem třeba poznamenat, že rysy společnosti nejsou konstantní a proměňující se sociální podmínky se mohou uplatnit jako výrazné faktory změn. Naše dnešní demokratická společnost by v tomto směru neměla rezignovat, vždyť důstojná komunikace a taktní jednání tříbící ducha přinášejí všem stranám uspokojení. Pořad televizního média o společenském chování nebo publikace na toto téma jsou vítané, ale na prvním místě se uplatňují bezesporu vzory. Nesčetné divadelní inscenace, filmy a televizní seriály si často libují ve vulgaritě postav a líčí je s chutí ještě ve výraznějších barvách, než je skutečnost. Také některé rozmluvy moderátorů s pozvanými hosty nesledují důstojnost vyjadřování a dávají přednost zábavnosti na hraně slušnosti. Stane se potom, že jeden z účastníků talk show ve veřejnoprávní televizi, asi aby vyjádřil nudu z jejího průběhu, prohlásí s použitím nevhodného výrazu, že odchází vykonat svou tělesnou potřebu. O úrovni zarážejícího vyjadřování některých vrcholných politiků bylo již mnohé napsáno. Přitom zde se naskýtá jedinečná příležitost poskytovat občanům kulturní vzory. Základem slušných mravů je bezesporu řeč. Pod vlivem médií dochází k velmi benevolentnímu vztahu k výrazům hrubým i u těch, kteří by měli určovat důstojný tón komunikace. Respekt k pravidlům při vystupování na veřejnosti je v mnoha zemích zcela přirozený jev a řeč doprovází třeba i patos, vzletný způsob vyjadřování. Ten nemusí být v žádném případě prázdný, ale citově zaujatý. V naší společnosti by byl projev tohoto druhu výjimečným jevem a kritiky by byl patrně označen za nepřirozený. Proto možná z obrazovek zmizely chvilky poezie. Moderátoři pořadů oceňující vítěze soutěží převádějí tento úkon velmi často na úroveň frašky. Národní symboly nejsou nedotknutelné a pojmy jako vlast a patriotismus se pokládají za nemoderní a patetické.

I historické budovy mohou mít svou důstojnost. Na schodištích některých kulturních stánků zmizely koberce, zamýšlené architekty jako nezbytné doplňky vznosných interiérů. V pražských muzeích, jako je Uměleckoprůmyslové muzeum, Muzeum hlavního města Prahy, Smetanovo muzeum, po nich zbyly pouze záchytky. V demokratické společnosti není noblesní chování znakem vyšších společenských vrstev, ale je přístupné všem slušným lidem, ať už se nazývá jakkoliv. Schází tu výchova, vzory a uvědomělá snaha přispět k zušlechtění české společnosti.

Marcela Hutarová

Obsah Listů 4/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.