Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Eva Veselá: O hodném pejsku a zlém vlkovi aneb Romové Indiány Evropy

Eva Veselá

O hodném pejsku a zlém vlkovi aneb Romové Indiány Evropy

„Takhle ale psát nemůžete,“ upozornila mě kdysi moje lektorka z kursu tvůrčího psaní. „Musíte jasně oddělit kladné a záporné postavy, jinak se v tom lidé nevyznají a prohlásí, že je to blbost.“ Ano, lidé mají rádi ve všem jasno. Rádi oslavují idoly na náměstích a proti těm zlým pořádají protestní pochody, lynče nebo pogromy. Uznávám, že tento zjednodušený, černobílý pohled je možno tolerovat u dětí. Pomáhá jim orientovat se v tom strašlivě složitém světě dospělých. A tak jim vyprávíme pohádky o hodném pejskovi a zlém vlkovi. Pes je hodný, protože se nechá vycvičit a zcela podléhá naší vůli. Je pro nás tedy užitečný. Kdo pro nás užitečný není a navíc nám ještě požírá ovce, toho je nutno vyhubit. A pak ještě existují tvorové, kteří se nám jednoduše nelíbí, protože urážejí naše estetické cítění, anebo jim jednoduše nerozumíme. I těm je lepší se vyhnout.

Romové mi hodně připomínají Indiány. Oba národy milují svobodu, chtějí si žít po svém a nerady se přizpůsobují cizí, byť majoritní komunitě. A právě pro tu svoji „neposlušnost“ byla tato etnika v minulosti systematicky pronásledována a vybíjena. Nejspíš namítnete, že mezi nimi existuje velmi podstatný rozdíl, a to v tom, že Indiáni obývají Ameriku od nepaměti, zatímco Romové do Evropy dokočovali až někdy ve 14. století. Nesouhlasím. Indiáni jsou přece původem Asiaté, a když budeme řešit, kdo kdy kam vlastně přišel první a kdo má na toto území výsostné právo, nedostaneme se vůbec nikam. Nejspíš narazíme už u Benešových dekretů. A cožpak nemá každý z nás právo svobodně si vybrat místo ke svému životu?

Takže i přesto, že Indiáni patrně také nebyli žádoucími pracovníky (proč by se jinak vozili do Nového světa otroci?) a mnohdy nechápou, proč by měli platit účty za vodu a elektřinu, jsou v myslích mnoha spoluobčanů – na rozdíl od Romů – zafixováni kladně. Dokonce existují skupinky lidí, kteří si ve volném čase na Indiány hrají. Staví si týpí a večer u ohně bubnují a tančí indiánské tance či pokuřují dýmku míru. Další naši spoluobčané obdivují indiánské šamany a věří, že by je jejich zaříkávání mohlo uzdravit. Skoro všichni Češi pak v mládí s nadšením hltali indiánky, ať už v tištěné či zfilmované formě.

Na Cikány si u nás ale nehraje nikdo. Nebo snad máte sousedy, kteří o víkendu někde na louce za městem budují cikánský tábor, balí se do pestrých šátků a tančí romský čardáš? Zdá se, že poslední romantické představy o životě tohoto etnika odešly s Karlem Hynkem Máchou a Puškinem. Ještě se sice před pár desítkami let objevil půvabný film Cikáni jdou do nebe, ale ten už v televizi nějak přestali vysílat a nejspíš k tomu mají své důvody. Když se dnes někdo pokusí natočit něco realistického o životě Romů, film zkrachuje na nízké návštěvnosti, neboť je to „blbost“.

Nechci posuzovat romský a indiánský styl života ani řešit a hodnotit způsoby jejich integrace, ghetta a rezervace. To ráda přenechám odborníkům. Chci jenom připomenout, že na Zemi nežijí andělé a ďáblové, nýbrž lidé, zvířata, rostliny. A všichni mají na ten život právo.

Eva Veselá

Obsah Listů 5/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.