Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 6 > Václav Žák: Z diskuse s obhájcem lustrací

Václav Žák

Z diskuse s obhájcem lustrací

I.

Jako křesťan věřím, že každý člověk bude po smrti souzen podle jiných měřítek: kdo dokázal odpustit, bude souzen podstatně benevolentněji. Být křesťanem však neznamená být naivní. Když čtete názor, že „Jiří Wonka provokoval, až to dotáhl k smrti“, poznáte, že lidé tohoto druhu si žádnou vinu nepřipouštějí. Jak potom můžete odpustit člověku, který o to vůbec nestojí? Lidé tohoto druhu jsou stálým nebezpečím pro stát stejně jako neonacisté, kterým stát u nás zakázal jejich stranu. Něco jiného by bylo, kdyby se oni exponenti komunistického režimu alespoň pokusili o nějaké gesto odpovědnosti za své činy. Mám na mysli skutečnou odpovědnost, že by se pokusili ze svého zaplatit alespoň část škod potomkům po obětech komunistické zvůle.

II.

Obávám se, že váš text názorně ukazuje, proč mají někteří naši křesťané problémy s demokracií. Mají totiž problémy s vírou. Vůbec nechápou biblickou zvěst. Ježíš říká: A kdyby tě svádělo tvé oko, zahoď je. Je pro tebe lepší vejít jednooký do Božího království než mít obě oči a být uvržen do pekelného ohně. – Všimněte si, že Ježíš neříká: Zahoď oko bližního svého, aby ho nesvádělo ke hříchu. Novozákonní poselství se obrací ke svědomí člověka, ale pouze k jeho vlastnímu svědomí. Nikdo – kromě Boha – nemá legitimaci k tomu, aby zkoumal svědomí svého bližního.

Liberální demokracie jde ještě dál. Po staletích náboženských válek se otázky svědomí a přesvědčení staly soukromou záležitostí a přestaly být předmětem politického zápasu. Jefferson řekl, že dobrým republikánem může být ten, kdo nevěří v žádného nebo věří ve sto bohů. Dovedete si představit větší rouhání?

*

V liberální společnosti mají být schopni vedle sebe žít ti, kdo věří, že Wonka byl provokatérem, stejně jako ti, kteří obdivují generála Pinocheta. Svobodná společnost si s takovými názory snadno poradí. Ovšem pouze dokáže-li udržet elementární pojetí spravedlnosti. Jakmile je většina společnosti začne považovat za nespravedlivé, demokratické uspořádání se začne otřásat v základech. Odpovědnost za to ale samozřejmě nenesou ti, kteří mají vyhraněné názory, ale představitelé moci, kteří nedokázali elementární koncept spravedlnosti udržet. (Copak po amnestii prezidenta Klause může být myslící člověk spokojen s tím, co se v této zemi v posledním čtvrtstoletí dělo?) Komunisti si k tomu, aby byli plnoprávnými občany, nemusí připouštět žádnou vinu. Ani evangelium, ani ústava vám nedává žádné oprávnění, abyste to po nich požadoval. Nikdo vás nemůže nutit, abyste s tím, s kým bytostně nesouhlasíte, chodil do restaurace na kávičku. To je vaše svobodná volba. Vy ovšem chcete víc. Jste přesvědčen, že zastáváte správný názor A chtěl byste komunisty ostrakizovat. Jenže: Dělnická strana nebyla zakázána kvůli názorům, které hlásá, ale proto, že jí byla prokázána násilná protiústavní činnost. Bohužel, touha potlačovat názory, které považujete za nebezpečné, vlastně kopíruje figury, na kterých spočíval právě komunistický režim.

Václav Žák

Obsah Listů 6/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.