Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 3 > Petr Kolman: Tři mikropoznámky k eurovolbám

Petr Kolman

Tři mikropoznámky k eurovolbám

Eurovolby řečeno s klasikem dopadly, jak dopadly, jelikož voliči volili, jak volili. Těší mě výtečný výsledek českých proevropských stran, nicméně mám tři krátké poznámky.

Politici, zejména poražených stran a straniček, lamentují, nad malou účastí. Např. expremiér Jiří Lev Paroubek: Volební účast 18,1 % je tragédie a vizitka pro celou politickou elitu. – Tomu oponuji: A co když je to obráceně? Čeští a moravští lidé jsou celkem spokojení, proto nepřišli – kdyby je něco zásadního štvalo, tak by přece přišli, ne? Dále nepokládám za vhodné, aby volby trvaly jako jediné v Evropě dva dny. Proboha proč? Přátelé, je sice roztomilé, když velkoměstská babička kolem sobotního poledne budí pětadvacátníka (autor zde mj. naráží na negativní trend neosamostatňování se dnešních mladých lidí) „Hey, hipstře, vstaň bystře... abys stihl odvolit“, ale kdo ten luxus zaplatí? Ano, my daňoví poplatníci. Šetřit je potřeba nejen ve zdravotnictví, ale i na eurovolbách, páni politici! Za třetí: v médiích se též řeší těsný neúspěch Zelených (3,77 proc.) a strany Pirátů (4,78). Chytré politoložky radí, prý kdyby se spojili, tak by se do EP Zelení Piráti patrně dostali. Jak víme z volební historie – to někdy platí, jindy ne. Něco by však brzy udělat obě zmíněné partaje měly, jinak opět o liščí fous propadnou. Osobně mi přijde propracovanější a snad i sympatičtější program SZ než pirátský, a byť do EP Piráti Zelené dokonce předběhli, napadá mě elegantní řešení: Lidé obecně a logicky nemají rádi zloděje. Když jim někdo ukradne auto či kolo, s gustem nadávají na vládu, policii i soudy, jak je něco takového možné. Nicméně romantizovaní lupiči, tedy piráti, 4,78 procentům voličů Bůh ví proč v Česku imponují. Když se „ukradne“ duševní vlastnictví, bolí to méně, než když vám ukradnou kolo nebo dokonce kolotoč. V nadsázce můžeme říci, že pro Zelené se nabízí řešení: co kdyby ukradli program Pirátům?

Petr Kolman

Obsah Listů 3/2014
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.