Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Neměřme zdražování pivem

Antonín Rašek

Neměřme zdražování pivem

Ministr dopravy Antonín Prachař není zatím příliš známý, a proto se ve výzkumu popularity objevuje spíš na spodku žebříčku. Po jedněch Otázkách Václava Moravce se kvůli jednomu výroku stane známějším, ale určitě ne oblíbenějším. Zdražení poplatků za odpady totiž přirovnal k pravicově obligátnímu jednomu pivu, i když někde může vyjít na několik stovek. To snad stojí sklenice piva v pětihvězdičkovém hotelu v New Yorku. Češi mají podobných přirovnání plné zuby. Nejčastěji bylo zneužíváno při zavedení poplatku u lékaře. Pravicovým politikům se to vymstilo. Sociální demokracie bojem proti těmto poplatkům vyhrála jedny volby. Ale za Topolánkovy a Nečasovy vlády při zvyšování nejrůznějších daní, které připravilo Kalouskovo ministerstvo financí, mnoho pravicových politiků stupidním srovnáním argumentovalo znovu. A pravicové strany opět volby prohrály.

Ale pivo k pivu a další tisíce lidí se ocitly na ulici, spadly pod hranici chudoby nebo se pohybují na jejím okraji. Je smutné, když člověk potká významného novináře, který se přizná, že bere příspěvek na byt. Důchod mu na něj nestačí. Ze sociálních skupin na tuhle praxi po rodinách s dětmi nejvíc doplatili právě důchodci. V roce 1990 byl průměrný důchod 1763 Kč a průměrná mzda 3286 Kč, důchod byl tedy 53,6 procenta průměrné mzdy. V roce 2013 byl tento poměr 10 957 Kč ku 26 637 Kč, tj. 41,1 procenta. Rozdíl činí asi 12,5 %. Důchodce s průměrným důchodem tak po opuštění přijatých pravidel přišel měsíčně o 1370 Kč, ročně o 16 640 Kč. Předpokládám, že tohle paní poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09 ví. Přesto hořekuje, že důchodci dostanou v roce 2013 o dvě stovky víc, což nebezpečně zatíží budoucí generace. Doufám, že si na své apokalyptické vize vzpomene, až se bude jednat o zvýšení platů poslanců.

Polistopadová důchodová praxe poškodila zejména nejstarší důchodce. Ti si už nemohou ani přivydělat a náklady na jejich život vzhledem ke zhoršujícímu se zdraví se zvyšují. Mnozí politici dlouho považovali zaostávání důchodů starodůchodců za bagatelní. Teď už je pro mnohé bolestivé. Slibované zvýšení napravuje minulé křivdy jen málo.

Obsah Listů 4/2014
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.