Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Člověk nestačí žasnout

Antonín Rašek

Člověk nestačí žasnout

Asi jsem trpěl bludem, když jsem si myslel, že uvězněný může při slušném chování požádat o podmíněné propuštění po vykonání poloviny trestu. To se mi zdálo přiměřené. Litoměřický soud mě vyvedl z omylu. Chtěl pustit někdejšího starostu Chomutova a exsenátora Alexandra Nováka, odsouzeného na čtyři roky, již po šestnácti měsících. To jsem si myslel, že může udělat jen z milosti nebo amnestií prezident, což Miloš Zeman dělat nechce. Maně si vzpomínám, že Novák byl zároveň odsouzen k zaplacení pětimilionové pokuty, což se mi v případě úplatku ve výši 42 milionů přiměřené nezdálo. Teď soudce podmiňuje Novákovo propuštění právě zároveň zaplacením celé částky do sedmi let. Myslel jsem si bláhově, že to dávno zaplatil, když má údajně ve světě majetek daleko vyšší.

Soudkyně ve věci Jany Nagyové-Nečasové a vysokých důstojníků zpravodajské služby Helena Králová odsoudila hlavní aktérku k podmíněnému trestu a zpravodajce de facto osvobodila. Když se objevila zpráva o verdiktu, podotkl přítel, který také nosil vojenskou uniformu, že naše soudy jsou spíš očistcem, ale bez pokání. Pak upřesnil, že jsou očistcem v případě kauz politicky cinknutých a obviněných solventních. Dochází údajně i k nepříliš vzácné symbióze jevů obou.

Nám smrtelníkům nezbývá než rozhodnutí soudu respektovat, i když máme vlastní názor. Zvláště když se dozvídáme, že se státní zástupce proti rozhodnutí soudkyně odvolá. A k překvapení se odvolal i Ondrej Páleník. I když potrestán ministrem obrany být nemohl. Už ale věděl, že se skutečnému soudu nevyhne, takže čert ví, proč mu to jeho obhájce poradil.

Nepřekvapuje, že důvěra k institucím je nízká. Jisté politické kruhy si vytvořily systém, jehož součástí bylo vědomí beztrestnosti. Než začala padat kosa na kámen díky odvážným. I když zjevně ne stále všude. Ale nejde jen o tento systém. U vojáků je smutné, koho stíhání postihuje. Podepisuje se na tom nedomyšlená personální politika (kvůli stejně nedomyšleným organizačním strukturám). Už to, že Vojenské zpravodajství spojuje rozvědku s kontrarozvědkou, je v rozporu se zákonem i funkčně diskutabilní. Podobně lze hodnotit, že mu byla podřízena 601. skupina speciálních sil. Jmenování bývalých velitelů 601. skupiny generálů O. Páleníka a M. Kovandy do čela Vojenského zpravodajství bylo patrně vážnou chybou, která mohla úspěšné velitele zahraničních misí jen poškodit. Kdyby vyšli z Vojenského zpravodajství, pravděpodobně by se jako profesionálové činu nemuseli dopustit. Jejich kariéra měla směřovat do Generálního štábu.

Obvinění v kauze Nagyové-Nečasové jsou nejen viníky, ale i oběťmi; Vlasta Parkanová nemusela být stíhána a Karolína Peak nemusela utržit ostudu, kdyby ustavování do tak vysokých funkcí bylo střízlivé.

Antonín Rašek, Praha

Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.