Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 5 > Jiří Nováček: London's Walk

Jiří Nováček

London's Walk

Jak jste se ocitl s fotoaparátem v Londýně?

Asi tři roky jsem pracoval v muzeu aplikovaného a výtvarného umění Victoria & Albert Museum.

Co vám fotografování v Londýně přineslo?

Nastavení zrcadla, optimismus, mnohoznačný úsměv a vlastní kultivaci v kosmopolitním prostředí, koncentrovaném do jednoho prostoru. Jedinečnou, pravou a nefalšovanou realitu místa, kde se pohyb jakoby nedá zastavit. A pokud se díváte kolem sebe, máte toho tolik na rozluštění, že to chcete stále interpretovat a předávat. Možnost pozorovat ne exkluzivitu prostředí, ale běžný a všední život, pořizovat obrazy, na nichž lze jakoby náhlým zastavením času pozorovat prchající okamžiky. Měl jsem potřebu spoustu těch střepů sbírat a skládat do formy obrazů tak, aby z nich vznikl smysluplný celek.

Jak pod ten efektní povrch proniknout? Pomáhá vám nějaká metoda, nebo je to věc intuice?

Přiklonil bych se k intuici, ke vnímání prostředí, okamžiku, který má svůj vlastní život, k pochopení jeho smyslu a ostatních elementů s možností odít je do hávu vlastního pohledu. Tak jako zůstává ve vědomí nějaký prchavý zážitek z prožitého, který má zřejmě pro náš vnitřní pocit větší význam než povrchově praktické a zdánlivě důležitější žité skutečnosti, tak je například i londýnská fotodokumentace intimitou a soustředěním se na detaily dějů „pod povrchem“ projevem autenticity.

Na konci je ale vždy výběr snímků...

Ano, ten je důležitý pro návaznost příběhu nebo pro celkové obrazové vnímání souboru. V London's Walk byly vystavované fotografie rozděleny na dvě skupiny. Jedna část se soustředí na reportážně laděné záběry, v nichž o síle obrazového vyjádření rozhoduje zachycený moment. Druhá je stylizovanou hrou světla, stínu a kontrastu, vychází ze siluet lidských postav, předmětů a přírody. Příprava záběru i kompozice je v tomto případě delší, výtvarná estetika se uplatňuje dominantněji.

Cítíte se jako fotograf někým ovlivněn, měl jste a máte nějaké vzory?

Pokud nejste první, můžete být podvědomě ovlivněn. Vše je determinované mnoha faktory, ale nikdy jsem se nesnažil být epigonský ani repetitivní. Pokud mě někdo zaujal, tak fotografové z agentury Magnum nebo Newyorské školy (ICP). Ale spíš tím, že jsem se s jejich pracemi částečně ztotožnil. Rukopis, tedy vizuální zachycení obrazu a celkový koncepční krok, jsem se snažil zachovat vlastní.

Kde a kdy bude možné vaše fotografie v blízké budoucnosti uvidět?

Mám rozpracovaných několik souborů, u nichž jsem předem počítal s určitou časovou náročností, myslím ale, že příští rok by jeden z nich opět mohl vyjít na světlo světa. Kde to bude, to ještě zvažuji.

-tt-

 

Jiří Nováček

Jiří Nováček

Jiří Nováček

Jiří Nováček

Jiří Nováček

Jiří Nováček (1966) absolvoval Fakultu fotografie SU v Opavě. Soubor London's Walk představil poprvé v roce 2007. Další projekt Gradus Ad Deum (2008–2009) přibližuje život mnichů v rajhradském klášteře. V roce 2011 dokončil a knižně vydal dokument z oblasti sociální péče Domicilia. V Holandsku vytvořil cyklus Transmissie (2009–2011). Věnuje se i dlouhodobým projektům, například již šest let cyklu ze života aristokratických rodin v Čechách a na Moravě. Žije v Jihlavě.

Obsah Listů 5/2014
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.