Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 6 > Patrik Eichler: DSSS v bohumínském usnesení není

Patrik Eichler

DSSS v bohumínském usnesení není

Koalice, kterou na radnici v Duchcově po volbách uzavřely ČSSD, KSČM a Dělnická strana sociální spravedlnosti, se stala tématem řady diskusí. Celostátní vedení ČSSD si přeje místní organizaci za povolební mesalianci zrušit. Krajské vedení horký brambor přehodilo na Ústřední výkonný výbor, nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. Z médií na jedné straně slyšíme ostrá slova předsedy Sobotky, který koalici odmítá a požaduje zrušení místní organizace. Na druhé straně pak místní starosta a krajští politici hovoří o programu koalice, který neobsahuje nic závadného, o sociálních problémech v regionu a o potřebě, aby se někdo „z Prahy“ přijel na skutečný stav věcí podívat. Čtenářům Listů není třeba vysvětlovat, proč nelze uzavírat koalice s neonacisty ani jejich pohrobky. Zdůraznit tak můžeme jiné věci. Ústecký kraj je v ČSSD dlouhodobě na okraji zájmu. Vzhledem k průmyslové minulosti i struktuře voličů by sice měl být sociálně demokratickou baštou, místo toho se ale kraj i místní ČSSD utápějí ve vnitřních problémech. Strana je spojena s řadou afér, na jejichž symbolickém vrcholu dnes leží vražda Romana Housky. Nedostatek účinných nástrojů, jak situaci v problematickém regionu řešit, ústí u stranického vedení v apatii.

Nejpozději s koalicí mezi ČSSD a DSSS musí být všem jasné, že žádný ad hoc dokument typu „bohumínského usnesení“ nemůže dlouhodobě vymezovat politickou pozici žádné strany. Nejen ČSSD chybí vzdělávání, které by členům a členkám ukázalo, že ne vše musí být při vědomí vlastních tradic a programu uvedeno v závazných stranických dokumentech.

Strana významu a ambic sociální demokracie nadto musí být schopna formulovat a vést i svébytnou komunální politiku. I v Ústeckém kraji pak jsou města, která sociální demokraté řídí dobře i v oblastech, jakými jsou zapojení lidí do řízení samosprávy a integrace a spolupráce s chudými, kterými DSSS na jedné straně pohrdá a na druhé je rozeštvává mezi sebou.

Kdyby spolu sociální demokraté mluvili, věděli by také, že když část jejich členů jezdí z Ústí nad Labem do Drážďan na demonstrace proti neonacistům, není v jiném městě téhož kraje možné s nimi uzavírat koalice.

Patrik Eichler

Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.