Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 2 > Václav Žák: Trnitá cesta k demokracii

Václav Žák

Trnitá cesta k demokracii

Při projednávání služebního zákona zazněly v Poslanecké sněmovně z úst poslanců skutečné perly: poslanec Jandák například prohlásil, že pokud se služební zákon přijme, skončí tím v České republice demokracie, protože budou rozhodovat úředníci, a nikoliv volení zástupci lidu. Kolegové poslanci mu tleskali. Pozoruhodné: podle této logiky je na světě jen jedna demokracie, a to ta česká. Ubozí Britové, Francouzi, Němci, Rakušané, kteří žádnou demokracii nemají a ani si toho nevšimli, prosťáčci.

Stojí za to ukázat, o co přišli, když nemají demokracii založenou na politicích. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je správní orgán, který dbá na to, aby média dodržovala ústavu a zákony. Protože Radu volí Poslanecká sněmovna, je Rada Poslanecké sněmovně také odpovědná. Poslanecká sněmovna si k tomu účelu zřídila mediální komisi, takže pokud přicházely stížnosti na práci sdělovacích prostředků přímo Poslanecké sněmovně, zodpovídala se Rada poslancům.

V televizi Nova tehdy běžel pořad Výměna manželek. Mediální komise dostala stížnost, že ten pořad ohrožuje vyměňované děti. Stěžovatelka požadovala, aby se natočené pořady přestaly vysílat a další natáčení zastavilo. Dobře, řekneme si, občanka má starost o děti, ústava je jí „cizí“. Jak na to reagovala poslanecká komise? Členka ústavněprávního výboru JUDr. Dundáčková požadovala po Radě, aby stěžovatelce vyhověla. Když to Rada odmítla s poukazem na to, že by to znamenalo zavedení cenzury, porušení ústavy i vysílacího zákona, poslankyně poznamenala: kdybyste chtěli, jistě byste nějakou cestu našli. Tedy, když je na půdě nejvyššího zákonodárného sboru správní orgán vyzýván, aby hrubým způsobem porušoval ústavu, jde o situaci dosti kuriózní, ovšem hezky ilustruje, jak to vypadá v demokraciích řízených diletantskými politiky.

Mediální komise – nyní volební výbor, který její agendu převzal – se činí dál. Rada Českého rozhlasu a její generální ředitel rozhodli, že se pořad Hovory z Lán bude předtáčet. Ne každý chce z veřejnoprávního rozhlasu slyšet slovník páté cenové kategorie.

Poznamenejme, že všude v civilizovaném světě je provozovatel média objektivně odpovědný za obsah toho, co vysílá. Pokud není schopen zajistit, aby byl v souladu s platným zákonem, musí udělat taková opatření, aby k té situaci nemohlo dojít. Jinými slovy Rada Českého rozhlasu a generální ředitel se chovali přesně podle zákona, který Poslanecká sněmovna schválila.

Přesto, když předstoupili před volební výbor, pochvaly se nedočkali. Naopak poslanec Jandák suše poznamenal: Co chcete řešit? Přišli jste o pořad. Já žiji na venkově a tam to nikoho nezajímá, to jsou jen přestřelky z pražských kaváren. Poslanec Stanjura si zase nárokoval právo slyšet prezidenta celého. Inu někteří naši poslanci, to je třída. Zákony je nezajímají. Není divu, že nechtějí úředníky. Vždyť je jenom brzdí v tvůrčím rozletu! A taky není divu, proč je ve všech demokraciích vliv politiků omezen na udávání směru. Řídit chod státu nesmějí.

Václav Žák

Obsah Listů 2/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.