Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 2 > Petr Kolman: Zatočme s loupeživými směnárníky!

Petr Kolman

Zatočme s loupeživými směnárníky!

Jako právní pedagog jsem několik let externě členem rozkladové komise České národní banky. Pro vysokoškolské kantory je dobré mít kontakt s praxí (mezi časté stesky českých a moravských studentů patří, že výuka je příliš teoretická, a mají, žel, mnohdy pravdu), ale současně se vyvarovat toho, aby to nebylo na úkor plnění vědeckých a pedagogických povinností na univerzitě. A současně aby šlo o činnost důstojnou, za kterou by se učitel před studenty a kolegy nemusel stydět. Přestože je ČNB v jistých kruzích veřejnosti i politiků dnes vnímána relativně negativně, myslím, že výše popsaná kritéria tato činnost splňuje.

Dlouhodobě mě trápí, jakou ostudu dělají naší republice ve světě směnárníci okrádající turisty. Jde zejména o „vychytralé pašáky“ z tzv. Zlatého kříže Prahy. Euro za čtrnáct (i méně) korun pro ně není žádný problém. „Tady máte mapu Prahy zdarma“, načež k účtu následně jakoby mimoděk připočtou třeba 150 korun, a desítky podobných „boudiček a budek“ na důvěřivé turisty. O prohnaných pražských směnárnících opakovaně negativně píší i cizí media a bedekry. Spolu s taxikáři je to dlouhodobý mor Prahy, škodící pověsti nejen naší matky měst, ale i celé České republiky.

Někdo řekne, že když je turista hlupák, nemá své euro za 13 korun prodávat. Jenže směnárníci používají různých perfidních lstí. Například na ceduli uvádějí kurs korektní – turista přijde v dobré víře měnit a následně dostane 13 korun za euro. Směnárník dělá, že neslyší, peníze nevrátí. Když je okradený turista důslednější, penězoměnec vytáhne historku o VIP kursu a že nebohá dolnorakouská babička si musí vyměnit aspoň 20 000 eur, aby jí mohl dát kurs kolem 27 korun. Což samozřejmě paní na výletě s sebou nemá. Přivolaná policie, pokud ji obraný turista vůbec zavolá, málokdy co zmůže, maximálně okradeného odkáže na správní řízení u ČNB.

Naštěstí se Česká národní banka snaží o nápravu a o silnější dohled nad směnárnami, stoupá počet kontrolních nákupů i pravomocně uložených pokut. Stále je to ale málo. Určitě by stálo za to výrazně posílit počet pracovníků ČNB věnujících se této oblasti, jež bohužel dlouho stála na pokraji zájmu. Vzhledem k počtu agend centrální banky je to i pochopitelné. Připomeňme, že ČNB dohlíží nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními fondy, družstevními záložnami a dalšími subjekty.

V dnešní době, kdy se hovoří o zeštíhlování veřejné správy, zní patrně moje volání o posílení počtu pracovníků jako značně jdoucí proti proudu. Ale myslím, že z dlouhodobého hlediska by se to určitě vyplatilo – vždyť kolik turistů a turistek už se k nám nikdy nevrátí v důsledku toho, že byli okradeni? Napálená osoba si to navíc rozhodně nenechá pro sebe a pochlubí se negativní zkušeností nejen příbuzným a kamarádům, ale třeba i na sociálních sítích, ke kterým má přístup dnes již skoro každý. Posílení by mohlo být dočasné, až by problém opadl – šejdíři by byli zahnáni, úřední osoby dozorující nad směnárnami by se mohly „převelet“ zase jinam.

Další námět: Určitě by stálo za úvahu, zda by po vzoru jiných států neměla být přijata právní úprava umožňující směnárníkům prodávat měnu v kursu lišícím se maximálně o 10 nebo 15 procent od středového kursu vyhlašovaného ČNB. Trh bohužel nevyřeší všechno, i když by bylo hezké, kdyby tomu tak bylo. Ale to je již námět na jiný článek.

Autor přednáší na Právnické fakultě MU Brno.

Petr Kolman

Obsah Listů 2/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.