Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 3 > Jana Hunterová: Anfoushi, Kom El Dekka, Alexandrie

Jana Hunterová

Anfoushi, Kom El Dekka, Alexandrie

Vaše tvorba má dvě linie, dokumentární fotografii a to, čemu říkáte deníkové záznamy.

Trochu to spolu souvisí. Můj pohled je hodně subjektivní, i dokument fotografuji pocitově. A mám ráda otevřené otázky, líbí se mi, když je příběh jenom naznačený.

Absolvovala jste fotografické kursy, tvůrčí dílny. Laika napadne otázka, možná hloupá: Nelze v čase digitální fotografie dosáhnout téhož jednoduše metodou pokusu a omylu?

Cenné je, že mohu konzultovat a poznávat jiné pohledy. Když nahraji fotky do počítače a hned z nich vybírám, jsem při tom někdy příliš osobní. Pomůže mi, když to zkusí i někdo jiný. A já si třeba řeknu – vždyť ono to funguje taky! Účastnila jsem se různých workshopů a hledala cestu dál, potom jsem začala studovat Institut tvůrčí fotografie. Nyní jsem doktorandkou. Baví mě teorie fotografie, dělám kurátorskou práci. Proto ve škole pokračuji. Někteří spolužáci po dokončení studia ztratili motivaci k fotografování. Ve škole se setkáváte na soustředěních a vidíte, co dělají jiní, žene vás to dál, přináší to nové podněty. Jsem ráda ve fotografické komunitě.

Proto jste členkou umělecké skupiny?

Bakalářskou i magisterskou práci jsem věnovala Studiu výtvarné fotografie, skupině působící v letech 1962–1969 v Liberci. Mysím si, že být členem skupiny má velká plus.

Byla jste i iniciátorkou vzniku skupiny 28 mm?

Ne, napadlo nás to spontánně, při workshopu s proslulým fotografem Antonínem Kratochvílem jsme si s dalšími účastníky řekli, že chceme společně pracovat dál. Byla jsem předtím v Liberci členkou skupiny 7,65, v ní byl každý jinak zaměřený. Asi jenom já jsem dělala živou fotografii, v Osmadvacítce se jí ale zabýváme všichni. Jsme stejně naladění a máme rádi stejný druh fotografie.

V Egyptě jste byla sama...

Jezdím tam na umělecká sympózia, jichž se účastní malíři, sochaři z celého světa. Já jediná z České republiky a většinou jediná fotografka. Fotografie jsou ze dvou souborů – ze starého rybího trhu Anfoushi a z malé alexandrijské čtvrti Kom El Dekka.

Jak fotografování probíhalo?

Musela jsem na trh ve čtyři hodiny ráno, abych tam byla dřív než rybáři, kteří přivážejí ryby po návratu z moře. A představte si situaci, že jste bílý a ještě k tomu bílá žena s velkým aparátem. Když nás – s dvěma kamarády – rybáři uviděli, překvapeně ztichli. Ale za pár minut zapomněli. Vždy musíte s lidmi splynout, abyste se k nim mohli přiblížit.

Co letos fotografujete?

Mám rozpracovaný například projektNeighbours (Sousedé) z palestinsko-izraelské hranice. Chtěla bych se tam vrátit, ale nevím, jestli se mi to podaří ještě letos.

-tt-

 

Jana Hunterová

Jana Hunterová

Jana Hunterová

Jana Hunterová

Jana Hunterová

Jana Hunterová (1963) pochází z Liberce, od roku 2010 žije v Praze. Je členkou skupiny 28 mm (představili jsme z ní už fotografy Michaelu Hrubou, Jiřího Havrdu a Irenu Vězdovou – v č. 1, 6/2014 a 2/2015). Mimo ČR samostatně vystavovala v Bratislavě, Istanbulu, v Jelení Hoře, ve finské Vaase nebo palestinské Gaze. J. Hunterová pracuje také v námořní cestovní kanceláři, občas jako delegátka na lodi. Více na www.janahunterova.comwww.28mm.cz.

Obsah Listů 3/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.