Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 3 > Heda Čepelová: Kdo chce přepsat přítomnost

Heda Čepelová

Kdo chce přepsat přítomnost

Pod heslem „přepisujeme přítomnost“ proběhne v Praze počátkem června akce s názvem „Sjezd spisovatelů“. Pořádá ji Asociace spisovatelů, která přiznává ambici navázat na tradici organizované spisovatelské obce a pojmout sjezd jako fórum pro diskusi o vztahu literatury ke společnosti, stejně jako společnosti k literatuře – a tedy i o politice. Zdůrazňuje, že se jedná o první setkání svého druhu v polistopadové historii.

Neuralgický uzel a středobod programu Sjezdu shrnul předseda Asociace spisovatelů Jan Němec následovně: „V oboru je totiž v posledních letech znát rozčarování z toho, že se soudobá tvorba ocitá na periferii většinového zájmu a ztrácí kontakt s tím, co hýbe společností.“

V programu se počítá s diskusemi o žánru – próze i poezii se věnují samostatné diskusní bloky, které mají s panely „Literatura a společnost“ společné zejména to, že v nich nemalou část zabírá debata o míře angažovanosti psaní. V panelech usednou autoři, literární kritici, bohemisté, filozofové. V anotacích zaznívá vůle oslovit čtenáře, stejně jako mírná skepse vůči tomu, zda o to čtenář vůbec stojí. Výjimku tvoří část programu věnovaná literatuře a státu, tedy zejména formám státní podpory, a samotné zahájení za přítomnosti náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové.

Sjezd proběhne v prostorách Podniku, dříve Kulturního centra Vltavská, v pražských Holešovicích. Ten se stal v loňském roce součástí kavárenského trustu Ondřeje Kobzy a vedle Café Neustadt a Café v Lese tvoří dnes pevnou součást kulturního života pražských hipsterů. Dá se tak očekávat, že obvyklí návštěvníci Podniku budou tvořit i nemalou část publika Sjezdu. Dvoudenní sjezd má být otevřený veřejnosti. Oficiální tisková zpráva říká, že jde o možnost setkat se se svými autory. Už teď je ale zřejmé, že pro úspěch akce bude důležitý hlavně zájem a pozornost veřejnosti zainteresované, tedy českých autorů a autorek. Mají-li mít diskuse o současné literární krajině skutečnou váhu a stát se základem konstruktivního dialogu se státem a veřejností, musí vůli k takovému dialogu zkrátka projevit kritické množství lidí.

Heda Čepelová

Obsah Listů 3/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.