Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 3 > Antonín Rašek: Memento Smolensk

Antonín Rašek

Memento Smolensk

Jsou tragédie, jejichž smutný význam a často i dozvuky trvají léta. Nejen aby se staly příležitostí vzpomenout oběti, připomenout poučení z příčin jejich vzniku, ale i proto, že se politicky využívají, až zneužívají. Patří k nim letecká katastrofa poblíž letiště ve Smolensku, od níž 10. dubna uplynulo pět let. Zahynulo při ní na cestě do Katyně 96 lidí včetně polského prezidenta Lecha Aleksandera Kaczyńského, vysokých vládních a vojenských představitelů a předních polských osobností. Výročí leteckého neštěstí je o to politicky závažnější, že bylo spojeno s tragédií v Katyni, u níž na Stalinův rozkaz zahynulo 13. dubna 1940 kolem dvaceti tisíc polských důstojníků a civilistů.

Z letecké tragédie plyne vážné poučení. Není myslitelné, a nebylo to rozumné ani před katastrofou, aby při přepravě představitelů státu docházelo k jejich až neuvěřitelné kumulaci, kvůli které poté při neštěstí zahyne jejich podstatná část. Nemluvě o tom, když se vytvoří precedent, že při podobných přepravách letadlo musí přistát za všech okolností, nebere se vážně varování řízení letového provozu ani pilotů samotných. V daném případě se krátce se předtím pokoušelo na stejném letišti o přistání ruské dopravní letadlo, jehož pilot se však pro mlhu rozhodl raději přistát na letišti Vnukovo u Moskvy. Doplatil na to kdysi i Tomáš Baťa. A kdo sloužil u letectva, dobře ví, že tam je každá vážná chyba osudová. Souvisí s tím i vytváření optimálních podmínek pro letecký provoz, zejména pokud jde o psychický stav leteckého personálu, zvláště pilotů. Po tak velkém národním neštěstí je logické, že letecká katastrofa u Smolenska je pro Poláky stále otevřeným problémem. Ještě po pěti letech se jich pětina až čtvrtina domnívá, že šlo o atentát na státní představitele. Tragédie se i stále vyšetřuje. Polská prokuratura považuje za viníky i dva ruské dispečery, což ruská vláda odmítá. Stejně tak nelze přehlédnout nejen obsazení letadla čelnými představiteli, ale ani to, že prezident trval na přistání i za špatných letových podmínek. To se bohužel stalo již předtím při jiné služební cestě, kdy piloti přistát odmítli a nesli za to důsledky. Následky nesl o tehdejší ministr obrany Bogdan Klich, který podal demisi. Nový ministr ještě téhož roku pro vážné problémy vládní 36. zvláštní leteckou jednotku rozpustil.

Jak už to bývá, Smolensk se stal i tématem polských pre-zidentských voleb. Zvítězil v nich Andrzej Duda z konzervativní strany Právo a spravedlnost, kte-rou vede právě bratr zahynulého prezidenta Jaroslav Kaczyński. Ten současnou liberální vládu za nedostatečné vyšetřování letecké katastrofy neustále kritizuje.

Antonín Rašek

Obsah Listů 3/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.