Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Miroslav Jašurek: FIDESZ za plotem demokracie

Miroslav Jašurek

FIDESZ za plotem demokracie

Maďarský parlament na návrh de facto jednobarevné vlády strany FIDESZ před časem schválil návrh a výstavbu plotu na hranicích se Srbskem. Maďarská vláda se tak chce bránit proti narůstajícímu přílivu uprchlíků (často přicházejících z jihobalkánského Kosova). Předseda FIDESZu a maďarský premiér Viktor Orbán zároveň stupňuje xenofobní a nacionalistickou rétoriku své strany.

V neděli 26. července pronesl projev u příležitosti zahájení letní školy pro mládež univerzity Bálványos v rumunském lázeňském městě Băile Tu?nad. V projevu oznámil, že Maďarsko dokončí stavbu hraničního plotu do konce srpna. Odmítl také přijímání uprchlíků s tím, že bude pro evropské země znamenat jen zvýšení kriminality s terorismem a vyšší nezaměstnanost. Podle Orbána uprchlíci ohrožují evropské hodnoty a evropský způsob života.

Orbánovo nové heslo zní – Evropu Evropanům, Maďarsko Maďarům. Maďarská levicová opozice projev tvrdě odsoudila, negativní reakce se objevily i v evropském tisku. Holandský politolog Cas Mudde upozornil v britském Guardianu, že kroky FIDESZu jsou ve skutečnosti radikálnější než rétorika strany Jobbik (ať už je to výraz skutečného politického posunu nebo jen účelová snaha vypořádat se s politickým ohrožením z jeho strany), která je komentátory a aktivisty považována za otevřeně fašistickou. „Orbán,“ píše Mudde, „ proměnil FIDESZ ve stranu stále viditelněji řízenou kombinací nativismu, autoritářství a populismu – poznávacími znameními radikálně pravicové ideologie.“

Autoritářská a xenofobní politika vládnoucího FIDESZu představuje výzvu nejen pro Evropskou unii a její členské státy, ale i největší politickou sílu v Evropském parlamentu – Evropskou lidovou stranu, jejímž členem FIDESZ stále je.

Miroslav Jašurek

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.