Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Využívat lépe instituce

Antonín Rašek

Využívat lépe instituce

Na jihovýchodní Ukrajině se znovu začalo bojovat. Desítky mrtvých hlášené v posledních týdnech nemusejí nikoho nechávat na pochybách. I americký ministr obrany Ashton Carter v rozhovoru pro BBC řekl, že se na jihovýchodě Ukrajiny v létě očekávají velké vojenské operace. Jenže, jak věděl už Josef Švejk, na bojišti se situace mění každým okamžikem. Teď i ta politická: separatisté přišli s návrhem, že chtějí s rozšířenou autonomií zůstat součástí Ukrajiny, k níž by měl patřit dokonce i Krym. Od Vladimira Putina je to velmi sofistikovaný tah. Nikdo si totiž nemůže myslet, že není z jeho dílny. A dal se čekat. Někteří separatisté nesouhlasí, ukrajinskou vládu to nechává v klidu.

O ukrajinské krizi se hovořilo i na semináři Rusko a Západ – Budoucnost budování vzájemné důvěry, jejž nedávno uspořádalo Středisko bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy.

Zhoršení vztahů Západu, zejména USA, s Ruskem je spojováno právě s ukrajinskou krizí. Ta ale napětí mezi těmito aktéry světové bezpečnosti jen obnažila a zvýšila. Příčinou je vzestup Ruska a jeho vojenského potenciálu. To upevnilo postavení Vladimira Putina, který začal usilovat o výraznější velmocenské postavení. To v USA narazilo. I když Barack Obama v projevu ve West Pointu při udržení hegemonie ve světě dal přednost zdrženlivosti i v použití vojenské síly, přesto se Američané spíše drží Wolfowitzovy doktríny. Ta má zabránit, aby se proti USA objevil konkurent, jakým byl SSSR. Rusko doktrínu aktivitami v ukrajinské krizi ohrozilo. K napětí přispěla neúčast západních politiků na olympiádě v Soči. Ta byla pro Putina prestižní. Nevyjasněno je pozadí událostí na Majdanu. Podobně i sestřelení boeingu, po němž následovaly sankce; mělo být vyšetřeno do konce května, nyní do října. To vše ale, i přes historické souvislosti, složení obyvatelstva, obavy ze ztráty Sevastopolu a jazykový zákon, neospravedlňovalo Rusko anektovat Krym, stejně jako to neospravedlňuje ovlivňování událostí na jihovýchodě Ukrajiny Ruskem.

Rýsují se dva budoucí scénáře. První vede k vytvoření nové bipolarity na jedné straně se západními spojenci, na druhé s Čínou, Ruskem a dalšími státy BRICS. Druhý scénář je návratem ke vztahům před Majdanem. Ten může uspíšit kritická situace s Islámským státem. Ve srovnání s minulostí jde o jisté selhání politických elit. I když se jedná o odlišnou situaci, těžko se mohou srovnávat s osobnostmi jiných krizových období.

Žijící generace prožily tři velké krize. První byla druhá světová válka, kterou i přes antagonismus systémů zvládla trojice Roosevelt – Churchill – Stalin. Kennedy a Chruščov poté krizi karibskou. Reagan a Gorbačov ukončili studenou válku. Obama, Putin, Merkelová, Cameron, Hollande, Juncker a Tusk zatím historickou roli při zvládnutí krize nenaplnili. Možná situace není tak kritická, aby se silná osobnost objevila. Za této situace roste role institucí – OSN, OBSE, EU, NATO a dalších. Je třeba je lépe využívat a upevňovat. Nejsou zrovna v nejlepším stavu, potřebují reformovat a v případě EU zabránit odstředivým tendencím. Změny by neměly narušit jejich akceschopnost.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.