Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Antonín Rašek: ODS jako rozbitý gramofon

Antonín Rašek

ODS jako rozbitý gramofon

Poslouchat Petra Fialu nebo Miroslava Kalouska znamená dobrovolně se vystavit situaci, že sedíte u gramofonu, kde jehla přehrává stále stejnou drážku. Hraje Andrej Babiš a biopaliva a zavedení registračních pokladen. Fialův pláč nad trpícími slušnými podnikateli a živnostníky si každý posluchač, divák a čtenář vytrpěl už nesčetněkrát. A ve volebních preferencích se to neodráží. ODS se už nějakou dobu potácí na pátém místě se sedmi procenty. To je tak na deset poslanců. Když v žebříčku postoupí, spadne za ní TOP 09. V oblibě je Fiala u pětiny respondentů, Kalousek u každého osmého. Za nimi je jen Marek Černoch z Úsvitu.

Kritika Babišova střetu zájmů je záslužná, není ale přesvědčivá. V případě biopaliv jde pouze o žonglování s nepravdivými, a tudíž i nepřesvědčivými čísly. Jako kdyby ODS a TOP 09 neměly odborníky, kteří jsou schopni argumenty připravit.

Co proto nejvíc na kritice stran se vzdělanějším elektorátem překvapuje, je paradoxně její intelektuální úroveň. Kritika by měla především poukazovat na nebezpečí korporativismu, který je s Babišovým vládnutím spojen. Ale šéf politického hnutí ANO jim asi víc než představitel tohoto politického systému vadí jako spojenec sociálních demokratů. Přitom Fiala na kongresu strany mluvil o evoluci strany, kterou alegoricky vyjadřuje pták letící ne jako dosud doleva, ale vzhůru – do budoucnosti. ODS je prostě pro něho v cajku, a to nejen pokud jde o finance.

I když občanští demokraté preferují jako priority jednotnou daň ve výši 19 procent, odmítnutí eura a uprchlických kvót, nejvehementněji se v souvislosti s registračními pokladnami stavějí za živnostníky. Jako kdyby byli jejich posledními voliči. Jenže pokladny jsou znakem spravedlnosti. Většině lidí se asociativně vybaví až alegorický okamžik, kdy mají uhradit nějakou službu: Chcete zaplatit na fakturu, nebo hotově? Zvolíte-li platbu v hotovosti, můžete si být jisti slevou. Pro pokladny je i mnoho živnostníků. Vědí, že platit daně a pojištění znamená mít i větší důchod. Nemluvě o poctivosti. Leckdo od slovenských nebo polských hranic vám přitom sám řekne, že účtenky třeba u našich severních sousedů už nejsou téma. Účtenku dostanou na kedlubnu na tržnici i k novinám v trafice. Místní vám rádi řeknou, že „tuto část historie už mají za sebou a teď jsou spokojeni“.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.