Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Heda Čepelová: Holandský brouk (v hlavě)

Heda Čepelová

Holandský brouk (v hlavě)

Seriózní holandský tisk má tento rok v okurkové sezóně štěstí. Velké deníky jako De VolkskrantDe Telegraaf přinesly v polovině července zprávu, že Rusko hodlá zakázat veškerý dovoz nizozemských květin. Oficiálním důvodem je podezření, že obsahují „nebezpečné škůdce“, hmyz, který by mohl závažně ohrozit ruské hospodářství a zemědělství.

Nizozemská zemědělská a zahradnická organizace LTO se proti podezření okamžitě ohradila s tím, že má nastaveny vysoké standardy kvality. A připojila dovětek, že krok považuje za čistě politický vzhledem k „nápadnému souběhu“ plánovaného embarga s požadavkem Nizozemí za zřízení mezinárodního tribunálu k vyšetření katastrofy letu MH17, který se za nejasných okolností zřítil loni v červenci nad ukrajinským Doněckem. Tragédii nepřežil nikdo z 298 pasažérů na palubě, 198 cestujících mělo nizozemské občanství.

Ruská federace má z pohledu maličkého Nizozemí velký potenciál pro export – Holanďané do Ruska exportují především strojařskou techniku (traktory i počítače), ale také sýry, zeleninu, kakao a kávu nebo právě květiny. V loňském roce dosáhl export květin z Nizozemí do Ruska 205 miliard eur. Holandsko je ovšem květinová velmoc – prostřednictvím jeho burz obchodují s květinami i další, mimoevropské země, pro které je obchodní bilance exportu v tomto segmentu mnohem zásadnější než pro samotné Holanďany. Export do Ruska pro Holandsko totiž představuje pouhá 3 % celkové vývozní bilance v obchodu s květinami.

O den později přinesla stejná média zprávu, že v meziročním srovnání poklesl holandský vývoz do Ruska o celou polovinu. Ke snížení došlo u všech obchodovaných komodit. Sankce Evropské unie proti Rusku fungují, píše středolevicový Volkskrant a doprovází články veselými fotkami slunečnic. Liberálně levicový Trouw už takovým optimismem nesrší. Pokles exportu je v jednotlivých segmentech sice nízký, i tak jej ale bude třeba nahradit. A hledání nových trhů, zdá se, nemusí být jednoduché ani pro tradiční obchodnické státy.

Heda Čepelová

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.