Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Je to marný, je to marný, je to marný...

Antonín Rašek

Je to marný, je to marný, je to marný...

Jako se zbožní lidé modlí otčenáš, měli by si politici a všichni ti, kdo mají pod palcem veřejné money, money, money, denně opakovat Karfíkovu hlášku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje: A každýmu z nich jsem tady na tý točně říkal: Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš, ale je to marný, je to marný, je to marný...

Rathova kauza bude asi nejfrekventovanějším mediálním tématem druhé dekády 21. století. Nejen proto, kdo skončil v síti. Ale ve srovnání s jinými kauzami pokusy o sofistikovanější obranu, i když ji někteří nazývají šílenstvím.

Jak se brání lobbisté, známe z Janouškova trestného činu: vybrat si nejlepší právníky, vypořádat se s poškozeným, využít všech možností soudního procesu, licitovat se zdravotním stavem. Moc se to nepovedlo, byl příliš známý. Ne v dobrém. David Rath většinu těchto možností využil. V něčem je specifičtější. Až příliš se cítil úspěšný v politice a stala se mu drogou. A přes vše, co se stalo, jako by v koutku duše spekuloval s návratem. No, nemyslete si to, když se objevil názor, že mohl být předsedou strany i premiérem!

Znamená to udržet si pozornost medií, což se mu podařilo i pro jejich aktuální charakter, a mít trvale na své straně budoucí voliče. To je složitější, jeho pověst upadala před policejním zásahem. Zvolené prostředky byly potenciálně chytré, zvláště snaha udělat ze sebe mučedníka, což nemá daleko k tomu stát se hrdinou. I když to zní paradoxně, nejspíš by k tomu potřeboval exemplární trest, aby mohl lépe argumentovat, že soudní řízení má politické pozadí. Pro zvýšení pozornosti veřejnosti neváhal operovat i trestem smrti. Myslel si, že dostane-li vysoký trest, vyšší soudní instance mu jej sníží, což by bylo vítězství.

Ke své smůle měl proti sobě jak zkušeného státního zástupce, tak soudce, který ho odsoudil k trestu v polovině sazby. To soudnější část veřejnosti, a to četná, přijala kladně. Rathova strategie, jak se zdá, úspěšná zatím příliš nebyla. Kdyby se choval jako chlap, získal by možná víc.

A co teď? Další zdržovací taktika? Jakmile nastoupí do vězení, zavře se nad ním voda jako nad Janouškem. To je pro sebestředné osobnosti katastrofa.

Podivná je proto anketa serveru novinky.cz, s otázkou Myslíte si, že David Rath nastoupí do vězení a odpyká si uložený trest? Myslí si to jen pětina dotázaných. Ostatní míní, že zmizí v zahraničí. I tady by se nad veřejným míněním dalo povzdechnout: Je to marný, je to marný, je to marný...

Rath se těžko o cosi tak pošetilého pokusí. O jeho inteligenci pochybovat nelze. Ale neměl by jí po vzoru jiných souzených a odsouzených plýtvat na vymýšlení sofismat jako na běžícím páse.

David RATH
Sociální demokRATH.
Kudy chodil, tudy kRATH.
Když šel prachy provětRATH,
troufli si ho vyšťouRATH.
Zbývá už jen zapíRATH,
nevědomost předstíRATH,
kňouRATH, káRATH, vydíRATH,
šance vidět umíRATH,
a dřív, než přijde slunovRATH,
mříže budou zavíRATH.
Hlavně to však tentokRÁTH
ZASE CELÝ NEPOS....

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.