Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Pavel Šaradín: Jak psát o Evropské unii

Pavel Šaradín

Jak psát o Evropské unii

Před rokem vyšla i v češtině kniha rakouského spisovatele Roberta Menasseho Evropský systém: občanský hněv a evropský mír (Praha 2014). Autor se vydal do Bruselu, chtěl napsat román z prostředí evropských úředníků a na tzv. přebyrokratizované soukolí institucí pohlížel velmi kriticky.

Možná jako většina obyvatel členských zemí. Z bruselského pobytu nakonec vzešla kniha, nikoli ale román, nýbrž esej. Menasse při sbírání podkladů a rozhovorech s úředníky konstatoval pět překvapení, které poopravily jeho kritický názor: (1) Evropská komise je otevřená a transparentní instituce, (2) úřednický aparát Komise je velmi štíhlý, (3) tento aparát je extrémně skromný, (4) je také levný a (5) Menasse dodává, že úředníci jsou veselí lidé.

Esej obsahuje řadu reminiscencí i aktuálních soudů, autor připomíná všelijaké poválečné zákruty, které vyžadovaly schopnost nadhledu a porozumění a obrovský kus solidarity. Nakonec se snaží ukázat, že existence národních zájmů, států a identit je to, co evropský projekt nesmírně brzdí.

Nemáme k dispozici mnoho podobných knih, spíše se propagují všelijaké „skryté dějiny evropské integrace“, bezhlavé kritiky a moralistní pózy, které lze shrnout: vidíte, já jsem vám to říkal, jak to dopadne. Nevadí vůbec, že Tomio Okamura snaživě sbírá podpisy pod petici o vystoupení České republiky z Evropské unie. Nevadí ani, že jinou petici proti imigraci sepsal a distribuuje Václav Klaus. To všechno jsou projevy, které k demokracii patří a do značné míry ji posilují. Bohužel jsme si však navykli házet vše špatné na Brusel a dnes stojíme před vrcholem tohoto přístupu.

Masivní uprchlickou vlnu nezvládáme, ukázala se naše nepřipravenost. Angela Merkelová svými vstřícnými slovy udělala chybu, jak sama přiznala. Jistě nemají zaznívat poněkud nervózní slova o tom, že kdo nepřijme imigranty na základě kvót, nemůže čerpat evropské fondy. Stalo se, Evropa je opravdu v nesnadné situaci. Můžeme teď zaujmout dva postoje: nadávat Bruselu, Německu a povýšenecky s Klausem a Zahradilem tvrdit, že kvóty jsou útokem na naši suverenitu, nebo si uvědomit, že problémy našich přátel jsou i našimi problémy, a být solidární.

Debata o imigrantech nám ukázala velmi mnoho, především o nás samotných a našem myšlení. Moc dobře na tom nejsme, prohráváme s xenofobií, populismem a krátkou pamětí. Je pravděpodobné, že naše povrchní debaty se podepíší i na vztahu k Bruselu. Zase o něco klesne důvěra. Ta je přitom klíčová k tomu, abychom mohli politiku EU hodnotit střízlivě a realisticky. Proto jsem tu na začátku zmínil Roberta Menasseho. Ta útlá kniha by se měla číst od středních škol.

Nedávno jsem jel vlakem do Prahy. Z nabízeného tisku jsem si vzal Lidovky, postarší pár naproti si poručil Blesk. Pavlu Teličkovi Ázerbájdžán zrušil oficiální část cesty, kvůli jeho upozornění na porušování lidských práv. Muž pravil ženě: „Podívej se na to! Ten kryptokomunistickej h... Telička! Dobře mu tak. Kripl jeden!“ Chvíli jsem přemýšlel, mám-li se do debaty zapojit. Ale rezignoval jsem. Číst Menasseho je inspirativní, ale stačit to nebude.

Pavel Šaradín

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.