Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Heda Čepelová: Evropští socialisté a Ficův SMER

Heda Čepelová

Evropští socialisté a Ficův SMER

V říjnu se scházejí evropští sociální demokraté, aby prodiskutovali současnou migrační krizi a reakci Evropské unie na ni. Na počátek října bylo naplánováno zasedání Strany evropských socialistů (PES), evropské politické strany, jejíž členové tvoří většinu frakce socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu. Dala se proto čekat diskuse o kvótách i dalších návrzích Evropské komise na řešení otázek spojených s migrací.

Předpokládalo se, že sociální demokraté by v této souvislosti měli projednávat také návrh předsedy frakce S&D, Itala Gianniho Pittelly na pozastavení členství slovenské sociálnědemokratické strany SMER. Předseda SMERu a slovenský premiér Robert Fico pobouřil Pittellu svými výroky o migrantech, zejména tvrzením, že „nehodlá tolerovat masovou migraci muslimů, kteří si zde budou stavět mešity“ a že „Slovensko je pro Slováky, nikoliv pro menšiny“. Pittella v oficiálním zdůvodnění návrhu na pozastavení členství slovenské sociální demokracie v PES uvedl, že tyto výroky zaskočily celou progresivní rodinu. Pittella jako předseda frakce v Evropském parlamentu ale nemá formální pravomoc směrem dovnitř Strany evropských socialistů, proto vyzval jejího předsedu, Bulhara Sergeje Staniševa, aby řízení se SMERem zahájil. To by pro slovenského premiéra znamenalo nezbytnost obhajovat a vysvětlovat své výroky. SMER již status pozastaveného členství v evropské socialistické straně měl mezi lety 2006 a 2008, příčinou byla jeho vládní spolupráce se Slovenskou národní stranou (SNS) a postoj k narůstajícímu počtu konfliktů s maďarskou a romskou menšinou.

Pro SMER může být stávající rozčilení evropských sociálních demokratů také varováním před případným uzavřením koalice se SNS po volbách v březnu příštího roku.

Heda Čepelová

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.