Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Jiří Němec: Ve vládě nejlépe nestraničtí odborníci?

Jiří Němec

Ve vládě nejlépe nestraničtí odborníci?

V souvislosti se jmenováním Kateřiny Valachové ministryní školství se znovu otevřely obecné otázky odbornosti a stranictví jednotlivých členů vlády. Musí být skutečně v čele resortu vždy politik nebo jen politik-odborník nebo třeba i nestranický odborník?

Odborníci do vlády! Heslo, na které veřejnost stále ráda slyší. Pamatujete, co se volalo v listopadu 1989? Kdo by přece nechtěl, aby v čele třeba resortu spravedlnosti seděl vždy jen člověk, který rozumí justici a jejím problémům, a např. ministrem zdravotnictví byl vždycky někdo, kdo bude umět jako lékař nejdříve pochopit a pak i vyřešit problematiku resortu, se kterou snad doposud žádný z ministrů neuměl pořádně pohnout. Problém je ale už v tom, že zmíněná justice má fungovat nikoliv pro soudce, ale hlavně pro veřejnost, a zdravotnictví nemáme kvůli doktorům, ale v zájmu zdraví občanů této země, a tak osobně nevidím nejmenší důvod k tomu, že by ministrem zdravotnictví musel být vždycky zrovna lékař a ministrem spravedlnosti za každou cenu právník či bývalý soudce, spíše možná naopak. To, že kdysi stál v čele ministerstva vnitra bývalý vysoký policejní důstojník, jsem považoval za nepříliš šťastné stejně tak, jako kdyby byl v čele ministerstva obrany generál.

A pokud jde o stranictví, je to ještě složitější. Copak asi může prosadit sebevětší odborník v daném ministerském oboru, pakliže si nebude umět získat pro své sebelepší nápady stranickou podporu nejdříve ve vládě, kde může být snadno přehlasován, a pokud jde o zákony následně i v parlamentu? Tam se přece volí podle stranického principu, protože politika prostě je, ať se nám to líbí nebo ne, i ústavně soubojem politických stran, a ne jednotlivých osobností. Navíc vláda podle čl. 76, odst. 1, české ústavy rozhoduje vždy ve sboru, a tak i onen resortní nestranický odborník v ministerském křesle musí umět vyjadřovat se a hlasovat i nad rámec své odbornosti, jde-li o ryze politická témata, ať už z oblasti reformy veřejných financí nebo třeba zahraniční politiky. Budeme znát názor onoho nestranického odborníka třeba na hypotetické raketové základy na našem území, na vojenskou účast mimo ČR nebo na další z mnoha fází různých ekonomických reforem? Je prostě vždy dobré vědět, co se od toho či onoho ministra dá v širších politických otázkách očekávat, a to bývá v případě nestraníků většinou složité.

Takže, ač to není asi moc populární, na ono heslo „odborníci a nejlépe nestraníci do vlády“ moc neslyším, mělo by podle mě platit spíš pro jejich odborné náměstky a především pro odborný úřednický aparát, který se přece nemůže zásadně měnit s ná­stupem každého nového stranického ministra. Služební zákon (v obcích a krajích to již 13 let funguje a není důvod tady něco zásadně měnit!) byl v této souvislosti akutně zapotřebí a je dobře, že konečně existuje. Vláda je prostě politický orgán, kam patří politici. Být dobrým politikem je také svým způsobem odbornost. A pokud jde o Kateřinu Valachovou, díky svým schopnostem i osobnímu charismatu (i toho mají ministři zapotřebí) má ty nejlepší předpoklady být dobrou ministryní školství.

(Autor vyučuje ústavní a správní právo na VŠ.)

Jiří Němec

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.