Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 6 > Jana Červenková: 100 let od narození básníka a překladatele

Jana Červenková

100 let od narození básníka a překladatele

Na Lumíra Čivrného, narozeného 3. 8. 1915, nedávno vzpomínal Český PEN klub jako na zasloužilého básníka, překladatele a svého člena. Narodil se v rodině barvířského dělníka, studoval gymnázium v Trutnově.

V Praze pak začal Právnickou fakultu, která ho nezaujala, a přešel na jazyky. Nejznámější byl jako překladatel ze španělštiny a hlavně básník. Za války byl vězněn, pak zastával různé funkce v kultuře, psal i do kulturních časopisů a stačil si udělat dostatek problémů, aby v 70. letech přišel o místo. Ještě dřív se stává členem PEN klubu. Vydává v samizdatu, jeho knížka Černá paměť stromů se letos objevila na knižním trhu znovu.

Chtěla bych vzpomenout na společný zážitek, který se dokonce hodí právě k jinému výročí v tomto měsíci. Bylo 19. listopadu 1989 a národ pobouřený událostmi, k nimž došlo před dvěma dny, odesílal petice a houfoval se k protestům, na ulicích i v divadlech. Navíc se začala šířit zpráva, že 17. listopadu přišel na Národní třídě o život jeden student. I PEN klub si dával telefonem echo, jednak na večer do Činoherního klubu a ještě předtím v bytě u Karla Šiktance.

Přišli jsme sice o půl hodiny dřív, ale už očekáváni – jednak Šiktancovými nahoře, a především estébáky v průjezdu. Kdo každý byl v té skupině... Milan Jungmann, Lumír Čivrný, Pavel Šrut, Václav Daněk, já... možná nás bylo víc. Nahoru jsme se už nedostali, namačkali nás do auta a Daňka, který se tam už nevešel, zavázali, že odejde domů. Přistáli jsme ve Čkalovově ulici na stanici Bezpečnosti, posadili nás na lavici a nechali čekat, dlouho čekat. Naproti nám seděla hezká estébačka, která měla zjevně za úkol hlídat, o čem mluvíme; sice se na nás usmívala, ale na to jí nikdo nenaletěl. Až mnohem později jsme se dověděli, že to byla první zajatá – Daniela Fischerová, kterou tenkrát ještě nikdo z nás neznal.

Seděla jsem mezi Milanem Jungmannem a Lumírem Čivrným, který byl nedlouho po operaci kolena. Cítil se čím dál hůř, pokrčené koleno si mnul a občas povzdechl .„Víš, Milane, na co myslím,“ naklonil se přese mne: „Jestli tohle všechno, co děláme, má vůbec nějakej smysl,“ dodal zdeptaně. Já si ovšem na rozdíl od tohoto starého revolucionáře a pronásledovaného hrdiny myslela právě něco jiného: „Pane Čivrný, nekažte mi radost. Mne dneska sebrali prvně.“ Myslela jsem to vážně, se vší naivitou. Jeho unavený pohled se najednou rozzářil: Čivrný mě otcovsky objal kolem ramen a přejícně povídá: „Jo vy jste prvnička! To já nevěděl. Tak to vám radost kazit nebudu, užijte si to...“

Čeho jsem si tenkrát užila? Dnes se o tom až stydím mluvit – vyšetřující si dal jméno Beránek a jako beránek se taky choval. I z jeho hlasu bylo poznat, že se nás začínají bát. Když jsem písařce v zápisu opravila hojnost pravopisných chyb, ani nemukl. Stihla jsem to ještě do Činoherního klubu a odhlasovala založení Občanského fóra. Lumír Čivrný, básník a hrdina, se po výslechu odbelhal domů. Přesto zůstal jedním z našich nejvýznamnějších členů a autorem Dějin PEN klubu. Vzpomínám na tu příhodu každým rokem, Listopad mám spojený právě s ním.

Jana Červenková, Praha

Obsah Listů 6/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.