Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Kníže

Antonín Rašek

Kníže

Můj otec byl radikál. Podepsala se na něm krize devětadvacátého, kdy nemohl zavadit o práci. A ještě víc kladenská Poldovka, kde to dotáhl na forvalcíře. V osmašedesátém, když jsme se s bratrem přes jeho otcovskou toleranci trochu víc angažovali v politice, tak nás varoval: Blbnete, blbnete, a nakonec to skončí tak, že se vrátí Schwarzenberg!

Otec se sice toho, kdy se ze schwarzenbergského rodu vrátil Karel, nedožil, ale zmoudřelý věkem by možná raději nostalgicky vzpomínal, jak v nouzi na jejich panství pytlačil, a i rybami zásoboval pražskou bohému, která si mezi světovými válkami stavěla v Povltaví tu chaty, tu i vilky. Tak se seznámil s mnoha osobnostmi, či spíše s jejich ženským okolím. Nejvíc vzpomínal na skladatele Rudolfa Frimla, a když hráli v rádiu Rozmary, raději se otočil, abychom mu neviděli do očí.

Na to jsem si vzpomněl, když moderátorka Novy četla oficiální zprávu začínající slovy Kníže Schwarzenberg... Asi mediální šéfové, ani v některých jiných médiích, své zpravodajské redakce nepoučili, že už první republika k titulování aristokracie přijala zákon, který to jako nedemokratické odmítá. Ale to je detail.

Takže předseda TOP 09 se rozhodl nakročit k odchodu z politiky. Byl a je oblíbený, zvláště mezi částí inteligence, zejména té pražské. Vděčí tomu i za svůj jadrný jazyk, ve kterém se uchoval odraz desítky rozporných let od první republiky přes osmatřicátý a okupaci k nezapomenutelným letům poválečným, které skončily osmačtyřicátým. Ukryl se v něm Karel Hašler se svými písničkami i Géza Včelička se Světoběžníky a robinsony, či spíše s textem písně Tak to vidíš, Máňo, přece jsme tě lízli...

Až archaický půvab jazyka si zachoval i Jiří Voskovec. Stačí se začíst do korespondence s Janem Werichem nebo do rozhovoru, který s ním v 70. letech natočil v New Yorku A. J. Liehm a vyšel v římských Listech. Voskovec vytvářel i novotvary. Nejkouzelnější je dnes již asi zapadlé podstatné jméno poprvy. Označoval jím jevy, které se staly poprvé.

Poprvem bude, nahradí-li knížete Miroslav Kalousek. Tedy muže z čela oblíbenosti politikem na jeho konci. Ne snad že by se i v jiných stranách nestřídaly odlišné osobnosti, ale tady je výrazný rozdíl alespoň jevově nejpatrnější. I když naše veřejné mínění je v tomhle směru ke Kalouskovi až příliš příkré. Přitom nesporně je nejen oficiálním, ale i neoficiálním hlavním mluvčím opozice. Předseda ODS Petr Fiala ve srovnání s ním působí až profesorsky mdle.

Miroslav Kalousek, který byl, jak se očekávalo, do čela TOP 09 zvolen, to nebude mít lehké. Asi nejtěžší bude se dohodnout se Starosty a nezávislými. I když jejich úřadující předseda Petr Gazdík je obdivovatelem až epigonem knížete a Kalouska, politicky hraje hru, která může obě strany ohrozit. Zkoušet, jestli nám bude líp samotným, nebo spolu, je hodně riskantní.

Starostům a nezávislým se za jejich personální situace tohle lavírování nemusí zrovna vyplatit. Předseda Stanislav Půta je stále vyšetřován. A není zrovna politicky prozíravé pokračovat v nedobré tradici, jak se o to pokoušel nedávno ve Dvaceti minutách na Radiožurnálu Petr Gazdík, svalovat vinu na praktiky vyšetřujících.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.