Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 6 > Antonín Rašek: TTIP, zkratka spíše tajná

Antonín Rašek

TTIP, zkratka spíše tajná

Média se o Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi EU a USA zas tak moc nezajímají. Jednání se vedou pro veřejnost polotajně a neprovázejí je skandály, které by stály za mediální pozornost. Přitom jde o akt, který může podstatně ovlivnit náš život. Jedná se o transatlantickou zónu volného obchodu mezi subjekty s 60 % světového HDP, podle níž má EU rozšířením obchodu až o polovinu získat 120 miliard eur, USA 90 miliard eur a ostatní 100 miliard euro. Zní to jako v pohádce Oslíčku, otřes se! Jako kdyby se hodnoty rodily dohodou. Kritici se spíš domnívají, že to posílí nadnárodní korporace a omezí jejich kontrolu národními státy při regulaci trhu ve prospěch občanů. Nejvážnější je obava Josepha Stiglitze, že to povede k ještě větší sociální diferenciaci, která je vždy nejvážnější příčinou bezpečnostních hrozeb.

Evropa se poučila z hospodářské krize 30. let minulého století, která vedla ke druhé světové válce, přijetím poválečného Beveridgeova plánu, který přispěl k tomu, že se čtvrt století sociální diferenciace nezvyšovala. Na začátku 70. let však došlo znovu ke změně, takže prohloubit nyní po světové finanční a ekonomické krizi ještě víc sociální diferenciaci a zároveň rozjet závody ve zbrojení je spolu s uprchlickou krizí bezpečnostní sebevraždou. O to pozorněji je nutné jednání o TTIP sledovat. Lidé na sociálních sítích mají obavy už z toho, když o dohodě jednají partneři, jejichž strategické rozhodovací procesy byly v poslední době přinejmenším neuvážlivé. Administrativy USA připustily špatnou kontrolou hypoteční praxe bank a fiskální politikou situaci, která vedla ke krizi a rozlila se do celého světa. Stejně neodpovědná byla reakce na 11. září 2001. V Afghánistánu se vrací k moci Tálibán, na rozvráceném území Iráku vznikl tzv. Islámský stát a zdrcující je situace i v Sýrii a Libyi. EU nedomyslela důsledky své nabídky asociační dohody s Ukrajinou a zcela podcenila uprchlickou krizi. Může si někdo odpovědně myslet, že tito dva aktéři dohodnou bez přísné demokratické kontroly partnerství prospěšné evropskému a americkému lidu?

U nás má vyjednávání v gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu. To se zčásti stará také o informování veřejnosti o TTIP, zvláště na portálu Businessinfo.cz. Je si jistě vědomo složitosti jednání. Na prvém místě to znamená, že z naší strany by je měli vést jen lidé, kteří k tomu mají mandát. Pro ministra Jana Mládka to není určitě jednoduchá situace už proto, že koalice ani jeho vlastní strana nemají na TIPP jednotný názor. Nemluvě o tom, že většina ostatních politických stran s výjimkou ODS má postoj negativní nebo se raději k dohodě nevyjadřuje. Jako v mnoha jiných případech by se politici měli nejdříve shodnout.

TTIP má jednu nepříjemnou pointu, která možná zní jako vtip: co když se jednání prodlouží až za dobu Obamovy administrativy a americký Kongres po prezidentských volbách pracně vyjednanou dohodu nakonec neschválí?

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.