Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 1 > Jan Benik: Beníkova faktická

Jan Benik

Beníkova faktická

Představte si, že jdete do české banky a vyberete ze svého účtu milion korun v hotovosti. Dostanete dva svazky bankovek, každý obsahuje sto pětitisícovek. Oba svazky, na sebe položené, měří na výšku asi dva centimetry a váží zhruba 200 gramů.

Představte si pro změnu, že jdete do švýcarské banky a vyberete ze svého účtu sto tisíc eur v hotovosti. Dostanete dva svazky bankovek, každý obsahuje sto pětistovek. Oba svazky, na sebe položené, měří na výšku asi dva centimetry a váží zhruba 200 gramů. Můžete si to ověřit, obě zmíněné bankovky se příliš neliší velikostí a gramáž papíru bude také podobná. Běžný kancelářský papír má, tuším, gramáž 80, u bankovek bude asi trochu vyšší.

No a teď si představte, že si jdete do té švýcarské banky vyzvednout 350 milionů eur. Dostanete je také ve svazcích po sto pětistovkách. Položíte ty svazky na sebe, celý sloupec bude měřit na výšku asi 70 metrů. Vážit to celé bude kolem 700 kg. Celý obnos snadno naskládáte asi do deseti pytlů, jaké se používají na uskladnění brambor. Bankovní úředníci vám ochotně pomohou naskládat pytle na paletu, půjčí vám „pumpík“ a vy si to celé jmění vyvezete ven na parkoviště a naložíte do dodávky, kterou jste si pro peníze přijeli.

Tuto jednoduchou úvahu mohl učinit každý žurnalista, který psal nebo mluvil v uplynulých týdnech v kauze europoslance Miloslava Ransdorfa. Průměrně inteligentnímu člověku by ta úvaha zabrala tak třicet vteřin. Výše popsaný průběh odpovídal zprávám, podle kterých chtěl poslanec pomoci vyzvednout v bance oněch 350 milionů, a byl proto zadržen policií, po dvou dnech propuštěn na svobodu a pak byl trestně stíhán. Po svém propuštění Miloslav Ransdorf informaci o objemu a váze takovéhoto množství hotovosti sice médiím poskytl, ta to ale nebrala na vědomí, protože to sice byla pravda, ale nehodilo se to k tomu, co se snažila veřejnosti namluvit.

Když se poslanec po propuštění chvíli neozýval, byla média hodně netrpělivá, supové si na něm chtěli smlsnout. Nikoho nenapadlo, že se jako těžký diabetik, který měl od lékaře nastavený režim medikace, potřeboval dát trochu dohromady. Jeho léky mu totiž při zadržení nejdříve sebrali, lékařská péče nebyla k dispozici zcela ve stejné kvalitě, jakou se vyznačují švýcarské bankovní služby. To, že europoslanec byl opravdu vážně nemocný, nakonec tragicky potvrdilo jeho nečekané úmrtí. Ale i v souvislosti se zprávou o tom byla ještě kolportována informace o vyzvedávání peněz.

Zabývat se případnou kauzalitou mezi narušením medikace a úmrtím nikoho z médií nenapadlo.

Jan Benik

Obsah Listů 1/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.