Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 2 > Miroslav Meller: Prezident nemá jen „držet hubu a krok“

Miroslav Meller

Prezident nemá jen „držet hubu a krok“

Jsem již více než deset let vaším čtenářem. Jakožto levicově smýšlející člověk jsem si si vždy vážil vašich analytických článků, které se víceméně snažily objektivně a s určitým nadhledem reflektovat politickou, ekonomickou a sociální situaci v naší zemi i kolem nás. Jako technicky vzdělaný člověk s dlouholetou praxí jsem zvyklý věci hodnotit objektivně (tj. nepoliticky), pragmaticky a s logickou návazností na svoje životní zkušenosti. Přesto jsem se rád nechal poučit i v těch oblastech, které jsou mi profesně vzdálenější, tj. v oblasti filosofické, humanitní, politologické a sociologické.

V poslední době ale mám vážné potíže porozumět a ztotožnit se s čím dál tím větším počtem vašich příspěvků. Považuji je za jednostranné, zaujaté, neobjektivní a dokonce demagogické. Přitom se ohánějí lidskými právy, demokracií a svobodou. Ale asi jenom pro stejně smýšlející levicové radikály. Každý, kdo má i jen trochu odlišný názor, je u vás hned extremista a možná i ještě něco horšího. To se týká zejména posledních čísel, která jste zneužili za vydatného přispění p. šéfredaktora Žáka ke kampani proti prezidentu Zemanovi, a to bez možnosti poskytnutí prostoru pro jiný názor. Totéž se týká i článků k uprchlické krizi, které vyjadřují pouze jednostranný menšinový názor poplatný stanoviskům EU. Přes výraznou kritiku jiných názorů jste ale sami nenabídli jakýkoliv jiný reálný způsob řešení situace, pouze se přizpůsobit a podvolit se zájmům vrchnosti (Německa). Způsob jakým jsou napsány některé články v posledních číslech (p. Žák, p. Dvořáková, p. Rychlík, p. Bican, p. Čepelová aj.) považuji za cílenou snahu o vymývání mozků čtenářů. Jsou totiž podle mého názoru v příkrém rozporu se skutečností, jak ji hodnotí velká část společnosti. V těchto článcích se projevuje určitá arogance, nedostatek nadhledu a pohrdání jiným názorem. Komentáře p. Jamka považuji z tohoto hlediska za nepřijatelné a přímo urážlivé. Jestli se takto mají vyjadřovat intelektuálové a na nic víc se nezmůžou, tak je lituji. Právě takovéto hulvátské výtvory rozdělují společnost, a ne jenom p. Zeman. Chápu, že se někteří ambiciózní autoři snaží zviditelnit za každou cenu a uznávám i právo na jejich názor. Ale i zde je na místě určitá soudnost a respekt k jiným názorům. Nebo si opravdu myslíte, že náš prezident nemá mít právo na vlastní názor a jeho prezentaci, ať se to někomu líbí nebo ne? Je to snad naše tradice nebo zvyklost, kterou se tak často oháníte v jiných případech? I když už něco pamatuji, tak takového prezidenta jsem ještě nezažil (možná p. Hácha, toho jsem ovšem nezažil). To, že je prezident ústavně neodpovědný, neznamená, že je nesvéprávný. Ostatně na jeho neodpovědnosti se podepsal parlament a tvůrci ústavy včetně p. Havla. A ten si rozhodně svoje politické názory nenechával jenom pro sebe. A bylo to tak dobře. Prezident přece nemá za úkol jenom držet „hubu a krok“, jak si přejí p. Žák a p. Dvořáková. Takového prezidenta nechci a troufám si tvrdit, že ani většina národa. Proto se prosadila přímá volba a je to dobře, i když to možná nesplňuje vaše představy o totální (nebo totalitní?) parlamentní demokracii, která ale naštěstí nikde neexistuje. I demokracie musí mít své pojistky. Závěrem chci jenom říci, že po téhle sérii článků mám vážné pochybnosti o serióznosti vedení vaší redakce a tím i celého časopisu, kterého jsem si dříve vážil.

Ing. Miroslav Meller, CSc.

Obsah Listů 2/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.