Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Dva gentlemani a dva miliony franků

Antonín Rašek

Dva gentlemani a dva miliony franků

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) a Evropská fotbalová federace (UEFA) mají kvůli svým prezidentům, Seppu Blatterovi (79) a Michelu Platinimu (60), z ostudy dres. Kvůli pakateli – dvěma milionům švýcarských fraků; to je bratru padesát milionů korun českých.

Vyplatil je Blatter Platinimu za poradenské služby zrovna v době volby předsedy FIFA. A chybí o tom jakýkoli doklad. Charakteristická je Blatterova omluva: „Byla to ústní dohoda mezi dvěma gentelmany!“ Podle švýcarského práva, a FIFA sídlí v této zemi, podobná dohoda platí. Jenže platí i článek 20 kodexu FIFA o přijímání darů a dalších výhod a článek 21 o korupci a uplácení. Na jejich základě jim etická komise udělila osmiletý distanc. Platini tím ztratil životní příležitosti kandidovat na post prezidenta FIFA. Představitelům ruského fotbalu prohřešky Blattera a Platiniho nejspíš nevadí. Ještě před skončení kauzy oba pozvali na mistrovství světa ve fotbale v Moskvě, které se tu bude konat v roce 2018.

Je známo, že fotbalem protékají astronomické částky. V posledních čtyřech letech doputovalo do kasy FIFA pět miliard Kč. S penězi se zachází všelijak. Jen švýcarská policie vyšetřovala pro korupci ve výši 200 milionů dolarů 39 fotbalových bossů. Udělování pořadatelství mistrovství světa ve fotbale se obvykle bez úplatků neobejde. Za přestupy špičkových fotbalistů se platí i miliardové částky a denní příjmy některých z nich dosahují výše i přes milion korun. Možná i proto si Platini dovolil agentuře AFP říci: „Kromě postoupení případu arbitráži CAS jsem odhodlán jít také k občanskému soudu kvůli náhradě všech škod, které jsem v důsledku procesu utrpěl... Já mám svědomí čisté a nikdy jsem neudělal nic špatného.“

V jedné písničce se zpívá, že fotbal to je hra. A že míč kulatý věc je záludná. Ještě záludnější je, hraje-li se jinými kulatými na jiném hřišti. Kde místo přísných pravidel kraluje neregulovaný trh. Kdepak je ta naše slavná a skromná Klapzubova jedenáctka?

Odvolací komise FIFA se v Curychu sešla teprve v polovině února. Platini se před ní v osmi a půl hodinové výpovědi bránil originálně, že jako sportovec nikdy nedostal ani červenou kartu. „Bylo to dobré slyšení, vedené upřímnými lidmi. Tentokrát mi naslouchali lidé, kteří byli součástí fotbalové rodiny, kteří vědí, o co tu jde. Jsem spokojený a teď uvidíme, co přijde,“ řekl Platini. Jenže tu červenou kartu dostal. Trochu komicky jenom na šest let a k tomu pokutu ve výši 80 tisíc švýcarských franků. Jak slíbil, je připraven pokračovat v boji u sportovní arbitráže CAS v Lausanne. Blatter vypovídal u odvolací komise dokonce hodin devět. Ve srovnání s Platinim se k jednání nevyjádřil a odešel postranním vchodem. Slízl také pokutu ve výši 50 tisíc švýcarských franků. Pro něho pakatel. Pro fotbal podivná Liga gentlemanů.

Antonín Rašek

Obsah Listů 2/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.