Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 3 > Petr Kolman: Pokud se vám nelíbí nekuřácké hospody...

Petr Kolman

Pokud se vám nelíbí nekuřácké hospody...

Pokud se vám nelíbí nekuřácké hospody, tak do nich nemusíte chodit! Dovoluji si začít parodií oblíbené arogantní věty zastánců kouření, kteří se rádi označují za zastánce svobody. Svobody umřít na pasivní kouření? Český evergreen – dolní komora nadále projednává tzv. protikuřácký zákon. Jako právník vím, že projednávání a příprava zákonů nejsou levné. Zlí jazykové tvrdí, že projednávání protikuřáckých zákonů nás stálo již více než léčení obětí pasivního kouření.

Nový návrh zákon má mj. ambici zakázat kouření ve všech restauracích, kavárnách a hospodách. Což mnozí kritizují a mluví o omezení svobody podnikání. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Toto proslulé motto dnes znají snad i středoškoláci, ale našim kuřákům, praktikujícím svůj zlozvyk na veřejnosti, stále nic neříká. To je takový problém nalepit si před odchodem do restaurace dostatečný počet nikotinových náplastí, aby pak většinu nekuřáků neobtěžovali nezdravým dýmem? Pokud se někdo snaží navrhnout omezení kouření na veřejnosti, je hned označen jako nepřítel svobody (nebo dokonce komunista), kde je však svoboda nekuřáků?

Podle údajů České koalice proti tabáku (ČKPT) nemoci způsobené kouřením tabákových produktů každý rok zapříčiní jen v ČR více než 18 000 úmrtí. Avšak nemusíte být přímo kuřákem, i tak se vám kouř může stát osudným. V ČR každoročně zmaří pasivní kouření více než patnáct set životů! V důsledku pasivního kouření zemře téměř dvojnásobný počet lidí než následkem automobilových nehod. Pasivní kouření, nejen dle lékařů z ČKPT, způsobuje stejné nemoci jako kouření aktivní, tedy především kardiovaskulární, nádorová a chronická plicní onemocnění. Jeden pracovně-právní šleh: Divím se pracovníkům v pohostinství (resp. jejich odborovým organizacím), že se dosud rázněji neozvali proti krajně nezdravému pracovnímu prostředí, jemuž jsou denně vystaveni.

Pobavilo mě, že se v české sněmovně například debatovalo o tom, že by malé obce do 500 obyvatel mohly dostat výjimku. Tedy že tam by se v hospodách kouřit mohlo. Také by se v těchto menších obcích mohly přestat trestat menší krádeže a auta by po vesničkách mohla jezdit rychleji. V obcích nad 500 obyvatel by se mohla naopak snížit výše zdravotního pojištění a lidem by tam mohli odcházet dříve do důchodu.

Neměl jsem problém s doplňujícím návrhem poslance Marka Bendy (ODS), který chtěl v restauracích a kavárnách umožnit zřizování oddělených kuřáren. Ty naopak v rozumné míře vítám, kuřáci by pak neobtěžovali okolí. Zejména by to racionálně eliminovalo hluk, který by před provozovnami vytvářeli zejména ve večerních hodinách. Muselo by však jít o skutečně oddělené kuřárny se zákazem vstupu osobám mladším 18 let, kde by byli kuřáci neprodyšně uzavřeni. A do zakouřených prostor by je nemusel chodit personál obsluhovat.

Též nevidím problém v povolení kouření vodních dýmek v čajovnách. U „vodáren“ (jak jim říkají studenti) není prokázaný efekt pasivního kouření tak silný jako u klasických cigaret. Obecně bych byl pro posunutí zákazu prodeje cigaret z 18 na 21 let, ale to je hudba budoucnosti.

V Evropě je již v platnosti zákaz kouření v restauracích v drtivé většině států – např. v Irsku, Itálii, Maltě, Litvě, Švédsku, Norsku, Francii. Myslím, že ČR by se měla co nejdříve do této zdravější rodiny přidat.

Tématem protikuřáckého zákona ale není jen kouření. Restaurace by ze zákona musely např. nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější, než je pivo. To mně přijde jako zbytečné sociální inženýrství. Je vůbec sladká cola zdravější než pivo? Neprosazuje to lobby dentistů? Stačilo by důsledněji dodržovat paragraf o zákazu nalévaní podnapilým osobám.

JUDr. Petr Kolman, vysokoškolský pedagog, Brno

Petr Kolman

Obsah Listů 3/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.