Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 3 > Václav Jamek: Panu Mellerovi, krátce a nerad

Václav Jamek

Panu Mellerovi, krátce a nerad

(K dopisu od minule)

Nikdy jsem si nemyslel, a tudíž nikdy ani nenapsal, že by prezident republiky měl „držet hubu a krok“, jak píšete, a jistě tím nemyslíte, že nemusí dodržovat ústavu. Ale když mluví, musí počítat s tím, že mu bude někdo odpovídat, a když mluví a chová se hloupě nebo sprostě, nebo je dokonce na štíru se zákonností, musí počítat s tím, že na to někdo poukáže. O Zemanovi nikdy nepíšu ve zlém pro nic za nic ani z nenávisti, protože tu na rozdíl od lidí z vašeho tábora necítím: vždy je pro takovou řeč dobrý důvod a ten důvod vždy jasně vyložím. Není první, o kom tak píšu, a budu tak psát o každém, vpravo vlevo, kdo k tomu důvod zavdá. A vlevo (nebo údajně vlevo) tím ostřeji, že sám jsem vlevo. Ale podstatný pro mě není Zeman, podstatný je pro mě ten důvod. V Zemanově případě je jich už příliš mnoho (ale nepatří mezi ně samo o sobě např. to, že jezdí do Ruska nebo do Číny a zve sem třeba i divné státní návštěvy, a kladně hodnotím to, že chodí za lidmi, protože to všechno patří k povolání politika, na rozdíl od jiných vylomenin).

Vy, pane Mellere, se zlobíte na zrcadlo. Lidem jako vy platil můj fejeton v letošním 2. čísle Listů, kde vyšel také váš dopis. Křivou hubu má váš milovaný státník: on se projevuje jako hulvát, urazí kdekoho, ale urážlivě prý o hulvátovi píšu já! Jemu se má všechno prominout, protože té odporné politické korektnosti bylo přece už moc, ale ode mě byste politickou korektnost vyžadoval, navíc k držiteli moci?

To byste chtěl vyhrávat opravdu lacino.

Já zkrátka vyznávám to jadrně lidové pravidlo o volání do lesa. On snad Zeman neřekl, s hrubou neomaleností sprostého českého typu mačo-pivčo, že ošklivým ženám by nošení muslimské burky prospělo? Je sám tak krásný, aby si podobný soud mohl dovolit? A kdyby tak krásný byl, omlouvalo by ho to? Já jsem, milý pane, stejný plebejec jako on, ale k takovému stupni sprostoty mám daleko – protože na rozdíl od něho umím být vtipný a skutečnou sprostotu na rozdíl od něho poznám. To, co se z mého lesa ozývá, ještě pořád krásně voní pryskyřicí. A vážně nepohrdám názory, pokud to názory jsou, a nikoli výsměch zjevné pravdě nebo mravnosti, a pokud si to nezaslouží: každý názor hoden úcty není, takže nemáte právo se pro každý názor úcty domáhat, jen proto, že je to snad názor. Já pohrdám jen hanebností, a některé názory jsou hanebné.

Vy, pane Mellere, na jehož názor beru tímto uctivý zřetel, si laskavě překalibrujte měřidla: máte je nakřivo.

Václav Jamek, Praha

Obsah Listů 3/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.