Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 3 > Pavel Šaradín: Před létem

Pavel Šaradín

Před létem

Ještě před létem na politické scéně zavládl neklid. Už už se zdálo, že se vláda bez afér a koaličních hádek přes prázdniny v tichosti přesune k zářijové volební kampani. Zákon o zákazu či omezení kouření na veřejných prostranstvích a v hospodách neuspěl ve třetím čtení. Koalici se nepodařilo získat hlasy všech svých poslanců a opoziční strany ty chybějící nedodaly. Návrh zákona to byl zásadní, ne politicky, ale spíše z hlediska ochrany zdraví, současného trendu a normálnosti. Mít možnost jít do jakékoliv hospody a necítit cigaretový kouř má své výhody. Návrh zákona neuspěl zejména kvůli poslancům ANO 2011. Předseda vlády a ministr zdravotnictví, oba zástupci ČSSD ve vládě, obvinili hnutí z toho, že podléhá tabákové lobby. Andrej Babiš zase kritizoval premiéra, protože se mu zdá, že vládu neřídí, ale jen moderuje. Ostřejší výměna skončila po pár hodinách dohodou mezi zástupci koaličních stran. I když to chvíli připomínalo scénky ze slavného období Nečasovy vlády. Ale to není všechno.

Pokud premiér není ve sporu s Andrejem Babišem, oslabovat ho mohou už jen křesťanští demokraté nebo vlastní spolustraníci. Pavel Bělobrádek zatím reprezentuje klidnou sílu se vším všudy, KDU-ČSL má se sociální demokracií dobré vztahy, a tak útoky lze očekávat od spolustraníků. Zatím posledním byl ten od hejtmana Jiřího Zimoly. Ve zkratce, formou legislativní iniciativy hodlá jeho kraj navrhnout, aby církve zdanily peníze, které dostanou v rámci restitucí. Podporu mu již vyjádřil, jak jinak, jeho jihomoravský kolega Michal Hašek.

Bohuslav Sobotka uzavřel po volbách v roce 2013 spojenectví se dvěma subjekty, každý si přál něco jiného a každý měl principiální požadavky. Výsledkem je poměrně křehký kompromis. Sociální demokracie chtěla například zrušit poplatky ve zdravotnictví, KDU-ČSL trvala na neměnnosti pravidel církevních restitucí a náhrad. Zimolův návrh není návrhem chránícím program ČSSD, ač se tímto hejtman ohání, ale jde proti duchu koaliční vlády. Terčem je premiér.

Jiří Zimola své straně asi příliš nevěří, jinak by v Právu nemohl říci: „Až přijdeme i o zásady, stanou se z nás lidovci.“ Nebo jinak, jaké zásady asi Jiří Zimola uplatňoval v říjnu 2013, když lhal o setkání s prezidentem v době, kdy se Bohuslav Sobotka pokoušel sestavovat vládu?

Kraje mají možnost navrhovat zákony, této pravomoci se využívá zřídka. Z hlediska pravidel a jisté logiky se totiž počítá s tím, že zákony navrhují vláda a parlament. Kraje se především starají o rozvoj svých území a navrhovat zákony by měly pouze v případě, když se týkají jejich působnosti. V tomto případě tomu tak není. Jiří Zimola si vytvořil účelový klacek, ale měl by si uvědomit, že pokud jej má na premiéra, tak jím bije i celou Českou stranu sociálně demokratickou.

Pavel Šaradín (1969) je politolog. Působí na FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Obsah Listů 3/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.