Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 3 > Ondřej Durczak: Ostrava v důchodu

Ondřej Durczak

Ostrava v důchodu

Studuješ také fyziku, je tedy fotografie pouze koníčkem?

Těžko říct, jestli bych se chtěl fotografii věnovat profesionálně, bojím se, aby mě to nepřestalo bavit. Roli komerčního fotografa jsem si vyzkoušel u menších věcí, jako jsou svatby, příležitostně by mi to nevadilo, ale živit bych se tím asi nechtěl. Spíš mě baví teorie fotografie, budu se hlásit i na doktorské studium v Opavě. A fyzika? Bakalářský obor, který jsem na Ústavu fyziky v Opavě studoval, se jmenuje multimediální techniky, takže tam je asi přesah do tvůrčí činnosti. Navazující počítačová fyzika už se s mým zájmem dost míjí.

V rámci projektu Ostrava v důchodu, z nějž vznikl i soubor fotografií pro Listy, vznikla kniha...

Dokončil jsem ji loni v listopadu. A pak jsem udělal výstavu ve Vítkovicích a ještě jednu v centru města. Nebylo to ale klíčové, cílem byla kniha. V podstatě se jedná o alternativního průvodce Ostravou. Teoretické téma, kterým se v rámci studia zabývám, jsou totiž fotografické publikace o Ostravsku, zejména do roku 2000. U nás se totiž vydávají zpravidla jen knihy dost oficiální – v éře socialismu vůbec nic jiného, ale i po roce 1989 to byly obrazové knížky, které Ostravu nepředstavovaly tak, jak vypadala ve skutečnosti nebo jak ji zná hodně lidí, chybí v nich ta barvitost. Proto jsem vytvořil „průvodce“ podle toho, jak Ostravu vnímám já.

>Studuješ pátým rokem v Opavě, přesto v tvém fotografickém portfoliu dominuje Ostrava.

Vlastně jsem v Opavě za celých těch pět let nevytvořil jedinou fotku. Ostrava má charakter, který mě daleko víc přitahuje, čímž nechci říct, že nemám Opavu rád. Ale v Ostravě jsem se narodil a je zajímavější fotograficky, je plná novodobé historie, která mě zajímá víc než historie starší, která je víc vidět v Opavě.

Je Ostrava opravdu v důchodu? Mám pocit, že se ji její kulturní politika snaží představovat naopak jako město mladé, povstalé z popela.

Přesně to mě mrzí, že se Ostrava začíná posouvat ke komerci. Že se snažíme udělat z Ostravy město kultury a sportu, je asi v pořádku, ale nemusíme se podle mě stydět za to, jaká byla dřív, zavírat před tím oči. Bylo to průmyslové město, právě proto významné. Já jsem ty fotografie vytvořil proto, že jsem si tak Ostravu pamatoval z dětských let. Mnoho zachycených objektů v poslední době zmizelo nebo brzy zmizí a mám trochu obavy, aby se pak Ostrava nestala tuctovým městem.

Jaký je tedy tvůj názor na „nové památky“, jako je areál vítkovických vysokých pecí?

Mě zajímá ta původní podoba, ten původní účel, a fotografii považuji za ideální způsob zachování alespoň vizuální podoby těchto památek, včetně atmosféry, kterou z nich lze cítit. Projektanti „nových památek“ se tyto objekty také snaží zachovat, ale stavějí z nich jakési lunaparky, skanzeny. Mě mnohem víc zajímá prolézt si starý industriální nevyužívaný polorozpadlý objekt. Tam cítím toho ducha Ostravy. Ale myslím, že je dobře uchovat památky obojím způsobem a hlavně se nestydět za to, jak Ostrava vypadala dřív.

Ptal se Viktor Tichák.

 

Ondřej Durczak

Ondřej Durczak

Ondřej Durczak

Ondřej Durczak

Ondřej Durczak

Ondřej Durczak (1989) dokončuje studium na Institutu tvůrčí fotografie a zároveň studium Počítačové fyziky v Ústavu fyziky Slezské univerzity v Opavě. Více informací a portfolio na www.facebook.com/ondrej.durczak nebo www.facebook.com/ostravavduchodu

Obsah Listů 3/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.