Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Oldřich Malachta: Trampové

Oldřich Malachta

Trampové

Ze snímků plyne, že je vám tramping sympatický. Obdivujete trampy, nebo vám učarovalo i prostředí, v němž se pohybují?

Ano, tramping je mi velmi sympatický. Nejenom pro pocit svobody a sounáležitosti s přírodou, ale i pro kamarádství a přátelské vztahy, které mezi trampy panují. Mám rád tradice a tramping jako takový je ve světě unikát. Pro někoho to může být stav mysli nebo svoboda, soužití s přírodou, kamarádství. Zabývám se tímto tématem již více než čtyři roky a horlivě pracuji na netradičním knižním projektu, který mu bude věnován.

Vy sám taky trampujete?

Narodil jsem se v Jeseníkách. K přírodě a pobytu v ní mám blízko. Již jako kluk jsem s kamarády vyrážel do jesenických hvozdů, kde jsme příležitostně měli možnost se s trampy setkat. Teprve později jsem se v Roverkách seznámil s partou trampů z Ústí nad Labem. Doslova jsem na ně spadl. Potřeboval jsem si vyčistit hlavu a odjel do skal. Vůbec jsem to tam neznal. Bloudil jsem hustým lesem. Najednou jsem zakopl a křovím proletěl na lesní cestu. Dopadl jsem přímo před dva kluky v zeleném oblečení. Chvíli jsme se na sebe bez hlesu koukali a najednou mi ten v červeném baretu řekl: Pojď na čaj s rumem. Říkali si Hary a Tome, až později jsem se dozvěděl, že jsou to otec a syn. Od té doby se za trampy s fotoaparáty vydávám po celé republice.

Je po víkendu v přírodě těžké sžít se s městem?

Někdy ano. Obzvláště za pěkného podzimního času. Když fotografujete celý ví­kend v mínus dvaceti a spíte venku, jsou návraty radostnější. Jako fotograf musím vstávat brzy, abych byl připravený zachytit ty nejzajímavější chvilky. Pořád okolo všech pobíhám, přemýšlím, kde co jak vyfotit. Nejraději mám okamžiky, kdy mi někdo z  trampů během týdne zavolá a řekne: V pátek večer sraz tam a tam, sbal si ty svoje foťáky a přijeď. Jo a mobil nech doma.

Věnujete se ve fotografii i jiným tématům?

Hlavně sociálnímu dokumentu. S kamará­dem Petrem Tomanem pracujeme na projektu StoryHub. Chceme pomoci mladým talentovaným českým fotografům: jít více do hloubky, učit se přemýšlet, dotahovat věci do konce. Mám moc rád česká témata. Jsem přesvědčen, že dobrý fotograf se pozná právě v domácích podmínkách. Vše má sice okoukané, ale právě to nutí k přemýšlení. Myslím, že v tom byla česká fotografie vždy výborná. Pracuji na několika projektech, je to například Marten – fotografuji složitý vztah člověka a jeho prostředí. Připravuji také se svými kamarády Danem a Zuzkou Laurinc a Andrejem Balcem projekt o Československu.

Studoval jste na Institututu tvůrčí fotografie v  Opavě. Nakolik vás ovlivnil Jindřich Štreit?

Na ITF v Opavě stále studuji a jsem hrdý na to, že mě učí také právě Jindřich Štreit. On a legendární Werner Bischof byli důvodem, proč jsem začal fotografovat. Před mnoha lety jsem viděl Štreitovu výstavu na Staroměstském náměstí: krásné lidské fotografie české vesnice, které mě doslova uhranuly.

-jej-

 

Oldřich Malachta

Oldřich Malachta

Oldřich Malachta

Oldřich Malachta

Oldřich Malachta

Oldřich Malachta studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vystavoval např. v Praze, v Brně, v Bratislavě či v Paříži. Žije v Praze. Podrobnosti na www.malachta.com.

Obsah Listů 4/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.