Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 6 > Patrik Eichler: Konec sebevražedných půjček v Polsku?

Patrik Eichler

Konec sebevražedných půjček v Polsku?

Jedna z menších společností poskytujících v Polsku levné rychlé půjčky menších sum v minulých týdnech oznámila, že mění prognózu svého hospodářského výsledku na tento rok. Místo zisku 1,32 milionu zlotých nově předpokládá 2,56 milionu zlotých ztráty. Kde se firmě podařilo ztratit v přepočtu pětadvacet milionů korun? „Společnost nadále zaznamenává trvající propad zájmu o nové půjčky od nových klientů,“ píše se v tiskové zprávě. „Nedostatečný prodej nových produktů je důsledkem dodatečných vládních sociálních transferů, které se objevily ve vícedětných domácnostech.“ Těmi sociálními transfery je myšlena podpora 500+, kdy na každé druhé a další dítě může od letošního dubna rodina na základě podané žádosti dostávat od státu 500 zlotých (3250 korun) přídavku na dítě, a to měsíčně až do 18 let věku dítěte. Chudé rodiny mohou žádat o příspěvek i na první dítě. Necelých 40 000 korun ročně má vylepšit sociální situaci polských rodin a zvýšit počet narozených dětí, když, jak se píše na vládní stránce programu 500+, v roce 1983 na jednu ženu připadalo 2,42 dítěte a dnes je to jen 1,3 dítěte. O programu 500+ se i v Polsku různě diskutuje, tématem je i jeho finančních náročnost. Zpráva jedné z firem poskytujících sebevražedné půjčky polským rodinám ale ukazuje, že je to chudoba, která lidi vede k zadlužování, a že sociální podpora kromě jiného chrání lidi před zbytečným zadlužováním a všemi problémy, které jsou s existencí více či méně kultivovaných lichvářů spojené. Jak se Poláci s ambiciózním programem 500+ srovnají a zda a jak dlouho ho zvládnout financovat, to se z polských novin jistě dozvíme. Pro nás je na zvážení, zda by podobně ambiciózní plán nebyl významnou prevencí lichvy i dalších problémů, pokud se vládní plány na zvyšování mezd nejchudším nepodaří významně zambicióznit a zrychlit.

Patrik Eichler

Obsah Listů 6/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.