Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 6 > Patrik Eichler: Socialisté za záchranu Evropy

Patrik Eichler

Socialisté za záchranu Evropy

„Léta scestných úsporných opatření, zvyšování nerovností a narůstající nejistota poskytly živnou půdu pro beznaděj,“ píše se v závěrečné rezoluci Rady Strany evropských socialistů (PES) z pražského zasedání 2. a 3. prosince tohoto roku. Rada PES se schází každoročně, je zejména diskusním fórem, když hlavní sílu ve struktuře PES mají předsednictvo a sjezd. Pražské Rady se účastnilo několik stovek delegátů a účastníků z řady evropských zemí. Zaznamenat šlo velké delegace z Polska a Rumunska, oproti domácím politickým akcím je na akcích PES vždy velký rozdíl v podílu mladých lidí (tzv. PES aktivistů). Mezi témata, která se časem odrazí i v našich domácích debatách, lze zmínit otázku volebního systému do Evropského parlamentu: stále se hovoří o sjednocení termínu voleb ve všech členských zemích, o možnosti používat evropských stran na domácích kandidátkách, o rozdělení poslaneckých křesel v EP, která se uvolní, pokud dojde k odchodu Velké Británie z EU. V neposlední řadě se diskutovalo o volbě nového předsedy Evropského parlamentu, až na začátku roku 2017 skončí ve funkci německý sociální demokrat Martin Schulz. Všechny další významné funkce ve struktuře EU totiž dnes obsazují evropští lidovci a mají zálusk i na funkci předsedy EP. Pokud jde o diskusní příspěvky, leitmotivem bylo, že základní ekonomická práva nemají přednost před základními sociálními právy, a v případě konfliktu musejí mít prioritu práva sociální. S neskrývaným odporem se z evropských sociálně demokratických lídrů setkal jen Robert Fico, když jeho projev řada účastníků vnímala jako homofobní, xenofobní a rasistický. V Kongresovém centru se kromě celé řady seminářů a debat mohli účastníci setkat i s prezentacemi organizací českého a evropského socialistického a sociálně demokratického hnutí, nechyběla bruselská Nadace pro evropská progresivní studia (FEPS), Rainbow Rose, Solidar, Mladí sociální demokraté, Idealisté.cz nebo Masarykova demokratická akademie. Slabší účast, na kterou upozorňovali zahraniční hosté Rady, jde bohužel za domácí ČSSD, která se na organizaci akce podílela.

-pe-

Patrik Eichler

Obsah Listů 6/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.