Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Když se fáma dále živí

Antonín Rašek

Když se fáma dále živí

Zprvu jsem těm slovům redaktora ČRo Petra Nováčka na Radiožurnálu nechtěl uvěřit. Myslel jsem si, že jsem se přeslechl. Měl jsem pocit, že jsem snad od listopadových událostí ve veřejnoprávním médiu nic podobného neslyšel. A že jsme od těch dob slyšeli ledacos.

Ale komentátor tu svou domněnku opakoval i večer na ČT 24. Takže nešlo o přeřeknutí ani úlet, ale vědomě sdělenou informaci, která v sobě obsahovala i jistou důvěryhodnost, protože tolik následně diskutované prohlášení podepsali tři sociální demokrati a jeden bývalý člen ČSSD. Stručně zopakováno, prohlášení čtyř nejvyšších českých ústavních činitelů k dalajlámově návštěvě a jeho přijetí u ministra kultury a setkání s některými senátory a poslanci mohlo být podle Petra Nováčka motivováno příslibem čínské strany pomoci sociálním demokratům financovat volby a čelit tak Babišovu bohatství. A toto podezření Nováček údajně pojal už při letošní návštěvě čínského prezidenta.

Nejdříve se k této informaci vyjádřil první místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, který ji nemohl neoznačit za nic jiného než lež. A logicky požadoval argumenty. Zatím se jich nedočkal. Jako obvykle, když je ve hře čínská strana, objevuje se jméno Jaroslava Tvrdíka.

Nováčkovo vystoupení vyostřilo zejména srovnání aktu prezidenta, premiéra a předsedů obou komor parlamentu s vazalským počínáním naší protektorátní vlády za druhé světové války. To se stalo podnětem k diskusím, které trvají a mají se dostat i na program jednání zákonodárných sborů. Tady ale byla hranice mezi buďto neobratným politickým rozhodnutím, anebo stejně neslýchaným mediálním osočováním překročena flagrantně. Někdo se v každém případě musel chovat neodpovědně. Tedy že se bude muset někdo za něco stydět. Nebo fáma vymizí jako mnohé jiné.

Ozvaly se také jen Lidové noviny, televize Prima, eurozprávyy.cz, echo24.cu, Svobodné fórum a Neviditelný pes. Politici se v kauze neangažovali. Nováčka načas smazal příběh Bradyho. A tak si asi rozhlasový komentátor mohl u mnoha lidí jen pokazit až dosud dobrou pověst. Dost příznačný byl titulek na serveru vaševěc.cz: Zbláznil se Nováček, anebo ČT?

Jenže jak už to bývá, není všem dnům konec. Jako by Daniela Drtinová na DVTv neměla smysluplnější téma, fámu znovu vytáhla v rozhovoru s ministrem zahraničních věcí. Lubomírovi Zaorálkovi nezbývalo, než opět potvrdit, co už řekl Milan Chovanec, že finanční politika sociální demokracie je pod vedením místopředsedy Martina Starce transparentní.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.