Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Kryštof Kozák: Trumpovi voliči na prvním místě

Kryštof Kozák

Trumpovi voliči na prvním místě

Proč je nový americký prezident trochu problém a co se s tím dá dělat

První kroky Donalda Trumpa v úřadě plně potvrdily obavy, které panovaly už v průběhu volební kampaně a dále zesílily v době jeho příprav na převzetí moci v zemi. Všichni ti, kdo jsme doufali, že v Donaldovi převáží jeho pragmatické developerské instinkty, už začínají chápat, že to tak není.

Stephen Bannon (hlavní Trumpův poradce) je chytrý člověk, okamžitě začal pracovat na další volební kampani, a to umí velmi dobře. Aby Trump za čtyři roky znovu uspěl, úplně mu stačí neztratit stávající voliče. Viditelné projekty jako Velká americká zeď či zamezení přístupu do USA širokým skupinám lidí jsou za tímto účelem ideální – i když reálné problémy neřeší, jsou dostatečně viditelné, aby se dalo říci, že Donald Trump svoje sliby plní. Alespoň ty „důležité“.

Zaměření se na udržení stávajících voličů je v americké politice logické – strany tam relativně přesně vědí, kde se který jejich volič geograficky nachází, jakých spolků je členem a jak volil ve všech posledních volbách. Udržovat si stávající voliče je tedy o hodně snazší než se snažit získávat voliče nové. To ale Donald Trump dělat vůbec nemusí, neboť stačí, aby mu za čtyři roky dali hlas všichni ti, co mu dali svůj hlas tentokrát.

Z toho podle mne vyplývá, že je potřeba vymyslet takovou politickou strategii, která dokáže „konvertovat“ Trumpovy stávající voliče, aby se obrátili proti němu. To není v politice snadné, neboť lidé si jen neradi přiznávají, že udělali závažnou politickou chybu, a často pouze ze setrvačnosti a z pohodlnosti zůstávají u své volby už jenom proto, aby se z nich nestali takzvaní převlékači kabátů, zrádci vlastní původní myšlenky, volby.

Spoléhat na to, že se Donald Trump „znemožní“, se ukázalo jako naivní politická chyba. Donald Trump se znemožnil již tolikrát, že mu případné zveřejnění videa z moskevského hotelu spíše pomůže, než uškodí. Učil se od Ronalda Reagana, kterému se přezdívalo „Teflon“. To, že za aféru Írán-Contras neproběhl ani pokus o impeachment, svědčí o jeho schopnostech politicky ustát i velký mezinárodní skandál.

Jaká jsou tedy politická témata, která natolik osloví Trumpova voliče, že bude uvažovat o změně svých postojů?

Mučení teroristů to není, nejsou to ani další mrtví na Blízkém východě, trpící lesbičky a gayové jsou Trumpovu voliči také „ukradení“.

Pokud ekonomika prudce poklesne, mohl by to být pádný důvod ke změně názoru pro mnoho voličů. V Trumpově případě ale hrozí, že v takové situaci pouze vyhrotí svůj populismus a obviní z ekonomické krize „ilumináty“ či „globalizátory“ a svoje voliče ještě více zradikalizuje.

Jako možná témata se tedy nabízejí ta, o kterých Donald Trump často sám mluví – sociální spravedlnost, odpovědnost politických elit, transparentnost, férovost mezinárodního obchodu, kvalitní vzdělávání, dostatek energie, infrastruktura, pracovní místa. Pokud někdo v USA nabídne zajímavější řešení těchto závažných problémů, má šanci zapůsobit také na voliče Donalda Trumpa. Rozhodně je ale chybou Trumpovy voliče dále zesměšňovat a poukazovat na jejich omezenost. Takový postoj, navíc od lidí, kteří jsou bohatší než oni, je pouze dále zatvrdí.

*

Přivítám reakce těch, kdo jsou připraveni obhajovat první kroky Donalda Trumpa ve funkci. Rád osobně a podrobně vysvětlím, proč s nimi zásadně nesouhlasím a proč představují ohrožení pro americkou i naši bezpečnost.

Úmyslně jsem se snažil napsat článek co nejhutnější a nejvýstižnější. Byl bych rád, kdyby takto důležité téma dostalo prostor pro reakce co největšího počtu lidí – reakce souhlasné i nesouhlasné; z těch se totiž dá mnoho naučit.

Kryštof Kozák (1977) absolvoval Institut mezinárodních studií FSV UK a Právnickou fakultu UK. Studoval také na University of California, na John-F.-Kennedy-Institut für Nordamerikastudien na Freie Universität (Berlín) a na Bard College. Působí jako vedoucí Katedry amerických studií při Institutu mezinárodních studií na FSV UK.

Obsah Listů 1/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.