Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Patrik Eichler: Zdravější, šestihodinová budoucnost

Patrik Eichler

Zdravější, šestihodinová budoucnost

I českými médii proběhla zpráva o experimentu ve švédském Göteborgu. V místním domově důchodců zavedli šestihodinovou pracovní dobu. Museli proto přijmout sedmnáct dalších lidí (a vydat deset milionů švédských korun navíc především na mzdy). A v porovnání s jedním dalším domovem důchodců sledovali, jaký dopad má šestihodinová pracovní doba na zaměstnance. A jistě nejen na ně. Experiment probíhal od ledna 2015 do prosince 2016 a jeho výsledky mají být zveřejněny na jaře. Zatím jsou k disposici výsledky průběžné. Podle nich se pracovnice a pracovníci v domově s kratší pracovní dobou cítili asi o třetinu méně stresovaní a méně unavení než ve druhém domově. 75 ku 38 procentům ve prospěch domova s kratší pracovní dobou vychází poměr, pokud jde o pocit koncentrace na práci. Podle zveřejněných dat během kratší pracovní doby pracovali lidé v průměru 89 procent času stráveného v práci (o asi šest procent více než ve druhém domově). Sestry z testovaného domova organizovaly pro seniory téměř dvojnásobek volnočasových aktivit. Obdobný výzkum a test probíhal i ve dvou nemocnicích, a i v tomto případě by výsledky měly být zveřejněny během letošního roku. Články k tématu také připomínají, že už před třinácti lety zavedla pro část zaměstnanců šestihodinový pracovní den švédská Toyota a po ní i firmy Filimundus (zaměřující se na mobilní aplikace) a Amazon, který na šestihodinové směny zaměstnal své techniky. Ve všech případech se potvrdilo, že zaměstnanci jsou zdravější, motivovanější i víc tvůrčí. V domácí debatě by se jistě zdvihla opozice, že něco tak radikálního jako zkrácení pracovní doby při zachování mzdy by nešlo, protože a protože. Zároveň je to z Prahy do Göteborgu jen 12 hodin jízdy autem. A z Olomouce jen o tři víc.

Patrik Eichler

Obsah Listů 1/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.