Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 2 > Jaroslav Bican: O prezidentovi na vážno až na podzim

Jaroslav Bican

O prezidentovi na vážno až na podzim

Přibývají oznámení ohlašující prezidentskou kandidaturu. Po Miloši Zemanovi tak učinil rovněž bývalý předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš. V mezičase své rozhodnutí kandidovat možná vyhlásil i někdo další. Zatím není jasné, jestli svého kandidáta postaví také hnutí ANO a zda sociální demokracie podpoří současnou hlavu státu. Nejdůležitější proměnnou, která prezidentskou volbu ovlivní, ovšem bude výsledek sněmovních voleb a politická situace, jež po nich nastane. Nyní můžeme spekulovat o tom, který z oznámených uchazečů o prezidentský post má větší šanci uspět, koho veřejnost lépe zná, kdo má více předpokladů pro výkon funkce hlavy státu a zda obstojí ve žhavé části předvolební kampaně, ale rozhodující bude, jak se kandidáti budou pohybovat v politickém terénu, který se ustaví po říjnových volbách.

To neznamená, že nezáleží na tom, co se děje právě teď. Pro kandidáty, kteří nejsou veřejnosti tak známí, je důležité zapsat se do povědomí. Je třeba si vybudovat svůj tým, oslovit dobrovolníky v jednotlivých regionech a promyslet si strategii a možné scénáře pro různé situace, které mohou nastat, a v neposlední řadě si připravit odpovědi na všemožné otázky a vyjádření k mnohým tématům, jež se během předvolebních týdnů a měsíců mohou dostat do popředí. Nejvýznamnější roli ale sehraje politická konstelace, která vznikne po volbách, a to, v jaké pozici k ní a k případné nově vzniklé vládě budou jednotliví prezidentští kandidáti. Může se stát, že některý z uchazečů o post hlavy státu bude současně i ministrem a bude například kandidátem hlavní vládní strany.

Jiný adept na post prezidenta může pod dojmem nastalé situace využít příležitost, pasovat se do opoziční role a varovat před nebezpečími, která vyplynou z výsledku sněmovních voleb. Také se může stát, že někteří kandidáti doplatí na to, anebo naopak budou těžit z toho, jak ve volbách dopadly strany, s nimiž jsou přímo či nepřímo spojení. To vše ovlivní výsledek výběru příštího prezidenta, ale to hlavní se nedozvíme dříve než po sněmovních volbách.

Jaroslav Bican

Obsah Listů 2/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.