Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 3 > Patrik Eichler: Politické myšlení je všeobecné

Patrik Eichler

Politické myšlení je všeobecné

Politika je nástroj, díky kterému můžeme bez násilí formulovat budoucí podobu naší země. Zároveň je třeba vědět, že politika odpovídá na obecné nebo všeobecněji platné otázky. Znovu jsem si to uvědomil, když se 30. května místo titulních stran českých deníků objevil inzerát – dopis, kterým několik „vlivných“ lidí lobbovalo za mírnější regulaci pro společnost Uber. Tedy pro taxislužbu, která se vyhýbá předpisům, protože o sobě sama říká, že taxislužba není. Že jen poskytuje lidem nástroj (mobilní aplikaci), díky které si mohou objednávat jízdu autem s řidičem odněkud někam.

Kam jsem se podíval, vedla se ten den debata o kvalitě pražských taxíků. A že ten má takovou zkušenost. A ten má onakou. A tenhle taky slyšel, že tenhle cosi. A že by Uber byl řešení, protože je to mobilní aplikace. Protože vám ukáže cestu, která je nejlevnější. Protože vám spočítá předem cenu, kterou zaplatíte. Jako kdyby to už dnes v Praze nedělaly všechny velké taxislužby. Které navíc musejí dodržovat maximální cenu za kilometr jízdy, takže by je ani nenapadlo vám o silvestrovské půlnoci nabízet svezení za dvě stě nebo tři sta korun za kilometr. Jako kdyby to, co je u „zastaralých“ taxíků trestné, mohlo být u „moderního“ Uberu vítanou výhodou.

Mě zaujalo, že se mezi řadou informovaných lidí mohla vést debata o taxících, a téměř nepadlo slovo ani o digitální ekonomice, ani o státu, který by měl vždy chránit zaměstnance, protože jsou v pracovněprávním vztahu vždy slabší stranou. A že nepadaly otázky, co svým zaměstnancům firmy jako Uber přinášejí. Zda je to jistota a plat, možnost přivýdělku, nebo nuzota a dvanáctihodinové směny bez pracovní smlouvy.

Možná se tyto debaty u vás vedou úplně jinak. Sám bych chtěl podtrhnout, že politika nemá vytvářet ani omezovat podmínky kvůli jedné společnosti nebo jednomu člověku. Že má formulovat a schvalovat obecná pravidla pro fungování společnosti. Čím konkrétnější problémy bude politika jednotlivě řešit, tím spíše půjde o lobbing než o profesionální řemeslo.

Patrik Eichler

Obsah Listů 3/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.