Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Stačí si jen zvyknout hrát druhé housle

Antonín Rašek

Stačí si jen zvyknout hrát druhé housle

Ještě se zdaleka neusadil prach z vládní krize a už jsme se mohli dočíst o vítězích a poražených. Průzkumy volebních preferencí a prestiže ústavních činitelů postavily do čela Hnutí ANO a Andreje Babiše, proti kterému byl útok všech ostatních zaměřen. Jenže skutečnými vítězi se nemusí stát ani tak ti, kdo dosáhnou nejlepších volebních výsledků. Rozhodující bude, komu se podaří sestavit vládní koalici a přijít s programem, který nebude chtít jen napravit chyby vlády předchozí. Právě v nedostatku schopností sestavit prosperující koalici a vládnout s ní úspěšně až do konce volebního období je skryta příčina, proč většina našich premiérů svůj pobyt ve Strakovce ukančila předčasně.

O této koalici se předem vědělo, že má v sobě semtex, který může dříve nebo později vybuchnout a v budoucnosti skončit špatně. Jako vždy, když má někdo moc politickou, ekonomickou, mediální a může ovlivňovat také velitelský sbor, ba jednou i duchovenstvo. To není z politologického hlediska nic jiného než ona z historie známá horší podoba korporativistického státu.

Ono by se dlouho nic vážného nemuselo dít, kdyby z úspěchu vlády netěžil jen jeden koaliční partner a vedoucí strana nezjistila, že má jen polovinu jeho volebních preferencí a může klesnout ještě níž. Jestli zvolila tu správnou strategii, v níž poskytla prezidentovi příležitost stát se úspěšným, nebo neúspěšným demiurgem dění, to prokáže budoucí vývoj.

Jedno je zřejmé. Začne-li se něco kvůli strachu ze ztráty moci, zvítězí emoce. A následnými sériemi diskreditací a dehonestací těžko přesvědčit občanskou veřejnost, že jde o boj za demokracii. Lidé spíš budou uvažovat, mají-li vůbec koho volit a není-li lepší zůstat doma.

*

Porozhlédneme-li se po světě, jak si tradiční politické strany a jejich elity nevědí s řízením svých zemí rady, nemohlo být překvapením, když na naši sterilní politickou scénu Andrej Babiš vstoupil. Proč zrovna podnikatel? Asi proto, že to byl momentální trend.

Teď podle průzkumů míří k vítězství, přestože se proti němu spojila opozice se dvěma stranami vládnoucí koalice. Bohuslav Sobotka těžko mohl zvolit horší strategii, než se Babiše zbavit. I když byl varován, že to bude mít bumerangový efekt. Svědčí to zároveň o Sobotkově intelektuálním zázemí.

A tak si můžeme představit scénář, že předseda ANO bude vládnout. Asi ne sám, ale když jde o moc, spojenci se najdou. Odmítne jen Miroslav Kalousek a odmítnuti budou komunisté. Lidovci měli vždy široké srdce a odmítavý postoj ODS není nejpřesvědčivější. Ani někteří sociální demokraté by nezaváhali, jen by si museli zvyknout hrát druhé housle.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.