Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > David Voda: Last minute s Wikipedií

Album

David Voda

Last minute s Wikipedií

Peter Eng (1892–1939), karikatura z knihy Sittengeschichten, 1929, [překlad textu pod obrázkem: Někteří zlí lotři se nazývají filmaři a řádí v Neubau (část Vídně)], soukromá sbírka, Olomouc

„Za zmínku stojí i Sašova cesta na závod do vrchu Gaillon v roce 1909. Auto z dílny Laurin & Klement bylo posláno vlakem, mladý hrabě se pak vydal na cestu automobilem, na níž ho doprovázel mechanik Krutský. Zastavili se například na dva dny v Plzni na pivo a šunku, v Mnichově na návštěvu šedesáti pivnic, ve Frankfurtu na párky, ve Štrasburku na pečeni, v Bruselu na krevety a v Rouenu na ústřice. Když dorazili do Paříže dva dny před závodem, mladý hrabě zjistil, že mu došly peníze, které na závod potřeboval. Potřebné finanční prostředky mu půjčila jeho teta Františka Xaverie komtesa Kolowrat-Krakowská, kterou jízda automobilem nadchla.“ Citát z hesla české Wikipedie věnovaného, průkopníku automobilismu a zakladateli filmového průmyslu v Rakousku, hraběti Alexanderu Josephu Kolowratovi-Krakovskému (1886–1927), od jehož úmrtí letos v prosinci uplyne 90 let a jemuž se říkalo Saša, der Kilowatt, později Filmograf, jistě postačí k vykreslení jeho bonvivánské letory, s níž se pouštěl do nových a nových dobrodružství. Na karikatuře jeho přítele, vídeňsko-olomouckého dadaisty, karikaturisty a průkopníka animace Petera Enga (1892–1939) sedí Sascha uprostřed v čapce s doutníkem. Dnešní technologičtí vizionáři a pionýři se Sašou jistě sdílejí vášeň pro nové technologie a rychlé stroje (takový Elon Musk vlastnil několik Lotusů a McLarenů, dokonce i český letoun Aero L-39), pochybuji však, že stejný apetit a žaludek. Uzeniny a plzeňské v připravovaném proviantu cesty na Mars nepochybně chybějí. Ostatně, jak napoví styl kresby, jsou to potraviny ze středověku. A Elon Musk – jak praví Wikipedie – experimentoval pouze s kombinací prášků na spaní s červeným kalifornským.

David Voda

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.