Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > Jaroslav Bican: Kde hledat obsah STANu

Jaroslav Bican

Kde hledat obsah STANu

Podnikatel a spoluzakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek se rozhodl vstoupit do politiky. V rámci politického hnutí STAN formuje skupinu „slušných lidí, kteří už něco dokázali, mají čistý štít a elán“. Starostové a nezávislí a miliardář Dědek si kvůli tomu dokonce založili webovou stránku www.hledameslusny.cz.

Je pochopitelné, že Starostové a nezávislí po rozchodu s KDU-ČSL potřebují doplnit své kandidátky a není nic špatného na tom, když se poohlížejí i mimo své vlastní politické hnutí. Pochybnosti ale vzbuzuje způsob, jakým tak činí, a jejich sázka na Dalibora Dědka.

Starostům je dlouhodobě vyčítáno, že není zcela jasné, co je ve skutečnosti drží pohromadě. Je to podpora venkova? Zkušenost s místní politikou? Snaha dělat věci efektivně, aby hned každý viděl výsledky, které za nimi jsou? Anebo snad ambice dostat do politiky nové neokoukané tváře? Dost možná od každého trochu, ale stačí to?

Hlavní výzva, které politické hnutí STAN čelí, je, aby nepůsobilo jako slepenec starostů a nezávislých, ale jako soudržná strana, kterou spojuje něco víc než jen to, že se v ní sešli „slušní lidé“, kteří by rádi něco dělali. STAN by měl mnohem více pozornosti věnovat společné ideově zakotvené vizi, na které by stál, a její prezentaci navenek. Stručně řečeno – stranickému programu. Kampaň politického hnutí STAN a Dalibora Dědka „hledáme slušný“ jde ale opačným směrem.

Je snad nějaký menší a základnější společný jmenovatel, než slušnost? Dědkovo heslo, které najdeme na zmíněných webových stránkách, zní „Dělat politiku bez intrik a hašteření“. Jasně. Na tom se shodneme všichni, snažil se snad někdy někdo nalákat voliče na to, že bude intrikovat a hašteřit se? Slušnost slibuje každý. Ve skutečnosti jde o pouhou formu, ale nechtělo by to i nějaký obsah?

Dědek by namítl, že i on má své priority. To skutečně má a některé z nich stojí za to zmínit: „daňové zvýhodnění rostoucím firmám, maximální eliminace státních dotací a investičních pobídek do businessu“, „zvýhodnění rodin nejen podle počtu dětí, ale také podle dosaženého vzdělání dětí“, „zabránit zneužívání sociálních dávek“, „zavedení širší škály statusů pro imigranty“.

Zdůrazňování slušnosti tak ve skutečnosti zakrývá to podstatné: obsah. Zůstává otázka, zda jsou Starostové a nezávislí opravdu hnutím Dalibora Dědka. Ten v rozhovoru pro Právo mimo jiné řekl, že by chtěl být v roli mentora, který volebního lídra politického hnutí STAN Jana Farského naučí představit si možnost spolupráce s Andrejem Babišem. A zda jsou priority spoluzakladatele Jablotronu i prioritami Starostů a nezávislých. Anebo jim stačí slušnost, a zbytek je jim šumák?

Jaroslav Bican

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.